Три са сценариите за постигане на колективен имунитет у нас

Три са сценариите за постигане на колективен имунитет у нас

Три са сценариите за постигане на колективен имунитет у нас

Има три сценария за постигане на колективен имунитет в България. Това зяави министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов по време на брифинг в Министерски съвет.

По думите му оптимистичният вариант е това да се случи в края на юни, реалистичният – в края на юли, а песимистичният – в края на август.

„През месец май ще получим 1 505 790 дози на Pfizer, което ще позволи да се правят по 50 хил. ваксинации на ден при добра организация. През юни ще пристигнат над 1,6 млн. дози от Pfizer, което ще позволи да се поставят по 55 хил. дози на ден“, уточни ангелов.

„Всичко зависи от организацията на ваксинационния процес и кампанията, която ще проведат колегите“, коментира той.

Според Ангелов се справяме добре с третата вълна на коронавируса, което означава, че взетите мерки са били навременни, пълноценни и са дали резултат.

„Здравната ни система издържа въпреки чувствително по-големия натиск. За голямо съжаление, загубихме и продължаваме да губим човешки животи. Това е най-голямата тежест, която ще продължим да носим като лекари. Ние не помним броя на излекуваните пациенти, а само тези, които сме загубили.“, коментира Ангелов.

Той съобщи, че новите случаи на COVID-10 в страната са 2185 е при направени 14 747 PCR и бързи антигенни теста. Това прави около 14,9% от всички тестове. 261 са новохоспитализираните със средна възраст 54 години. 71 лица са под 19-годишна възраст. 9 523 са в лечебните заведения, като 811 са в интензивни отделение.

„Очакваме да минат няколко седмици, за да се усети чувствително намаляване на броя на хоспитализираните.“, каза здравният министър в оставка, като добави, че сме обърнали тенденцията

„108 са починалите. 300 392 е общият брой на излекуваните. За последното денонощие са регистрирани 62 нови случая на 15 лекари, 21 медицински сестри, 15 санитари, 1 фелдшер и 10 друг медицински персонал. Обърнахме тенденцията за съотношението на излекувани и потвърдени случаи, като за последната седмица броят на излекуваните е 18 413, а потвърдените са 15 385, тоест с над 3 000 души повече са излекуваните от положителните случаи в страната“, допълни Ангелов.

По отношение на болничните легла се наблюдава тенденция на национално ниво за намаляване на заетостта на леглата леглата за неусложнени и усложнени пациенти – като тя е 67% и при двете структури.

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев обяви, че за последните 14 дни заболеваемостта у нас е 570 на 100 хиляди, като през последните тя е 515-520 на 100 хил. Това ни отрежда 11 място в ЕС и 4-то на Балканите.

14-дневната смътност е 24 на 100 хил., което ни поставя на второ място в ЕС след Унгария и на второ на Балканите след Северна Македония.

„От опита ни знаем, че смъртността следва заболеваемостта, но с темп от седмица или две назад.“, отбеляза доц. Кунчев

Разликите между отделните области в страната вече не са толкова драстично, акцентира още доц. Кунчев. Най-висока остава заболеваемостта във областите София-град, Варна, Русе, Перник, София-област, Бургас. Най-ниско остава разпространението на коронавирус в областите Видин, Разград, Кърджали, Пазарджик и Габрово.

По думите му като цяло за ЕС има леко понижение на случаите. Добрият пример е Португалия, която от най-високата заболеваемост преди седмици вече е сред страните от втората половина с най-добри показатели. Лошият пример е Швеция, където заболеваемостта е в пъти по-голяма от съседните й скандинавски страни.

По отношение на заповедта за разпускане на Националния оперативен щаб, Ангелов заяви, че неговото разпускане в края на мандата на премиера Борисов е съвсем логично, тъй като той представлява надинституционална структура, която координира държавни органи.

„Съвсем логично е следващият премиер да създаде такъв консултативен орган. Брифингите продължават. Отговорността се носи от министъра на здравеопазването и главния държавен здравен инспектор.“, уточни той

Здравният министър в оставка каза още, че днес ситуацията в страната е съвсем различна, тъй като здравните власти разполагат с много повече информация в сравнение с началото на пандемията.

„Министерството на здравеопазването и лекарите изградихме модел, който работи в България. Вече знаем какво и как да правим“, каза Ангелов.

Директорът на Ваксинационния щаб проф. Красимир Гигов обобщи данните за поставените у нас ваксини.

По думите му в България до момента са поставени 620 375 дози, като 123 381 души са получили и втората си доза от ваксината срещу COVID-19.

Ваксинираните хора над 65-годишна възраст са 116 665. Сред участващите в поддържането на функционирането на държавата има 80 хил. ваксинирани. Ваксинираните педагогически специалисти са 43 хил, а лицата, ангажирани с изборния процес – 40 хил. Ваксинираните специалисти по здравни грижи са около 22 000.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ