По-различен ли е българският вариант на COVID-19?

По-различен ли е българският вариант на COVID-19?

Няма данни българският вариант на COVID-19 да е по-различен. Това заяви в ефира на Нова телевизия ръководителят на отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб. 

По думите й еволюцията при вирусите се развива много бързо. "Човешкият опит показва, че единствено масовото ваксиниране е в състояние да преустанови циркулацията на даден патоген. Коронавирусът доминира над останалите вируси, защото му е по-удобно да се размножава. Не се учудвам, че нямахме грип тази зима", поясни доцентът.

Тя коментира и страничните ефекти на ваксината. "Не се учудвам, че тромбозите са нежелана реакция. В патогенезата на болестта влиза и това увреждане на ендотелата - образуването на микротромби. Логично е, че ваксина, която имитира вируса, може да доведе до нещо подобно", каза още доц. Гломб.

Според нея децата не са чак толкова сериозен фактор при разпространението на COVID-19. "Децата са най-страдащите от пандемията, тъй като ги набедихме, че разпространяват лесно вируса. Това не е съвсем така. Те не са толкова мощен фактор при разпространението на COVID-19", заключи ръководителят на отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 25 ноември до 1 декември
На днешната дата, 25 ноември. Имен ден празнуват Климент, Климентина и Клементина
Борисов: Можем да направим още един компромис - председателят на парламента да бъде от ПП-ДБ
Светът на парите: 10-те най-важни финансови правила за всеки ден
Институтът INSAIT пусна безплатен чат с изкуствен интелект
Висш служител на НАТО призовава бизнес лидерите да се подготвят за „военновременен сценарий“
Самолет на DHL се разби край летище в Литва, има загинал и ранени
На днешната дата, 26 ноември. Имен ден празнуват Стилиан, Стилян, Стилиана, Стиляна