Проф. Христова: Навлизането на „Омикрон“ може да предизвика нова вълна
„Омикрон“ може да предизвика нова вълна от заболели у нас, която да достигне до по-голям брой хора. За това предупреди в ефира на Nova проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
„В момента слизаме от платото на четвъртата вълна и може би ще трябва около месец за достигане на нивата от лятото… Ако допуснем разпространението на „Омикрон“, тъкмо ще излезем от едната вълна и ще влезем в другата“, каза тя.
Според нея в рамките на месец е възможно „Омикрон“ да стане доминиращ вариант в България. „За този нов вариант знаем, че има голям букет мутации. Последни данни показват, че част от тези мутации са нови за SARS-CoV-2, но са общи с вируси, които причиняват остри респираторни заболявания“, каза още експертът. Тя допълни, че към момента е известно, че „Омикрон“ протича по-леко въз основа на информацията от Южна Африка и заразените европейски граждани, завърнали се оттам.
Новият вариант обаче е по-заразен от познатите до момента. „Това всъщност е причината „Делта“ вариантът да бъде изместен толкова бързо в районите, в които се появи и се разпространи „Омикрон“, поясни директорът на НЦЗПБ.
Според указанията на Европейския център за контрол на болестите трябва да се секвенират между 5 и 10% от положителните проби. У нас със сигурност се секвенират поне 10%. По думите ѝ става дума за между 700 и 900 проби на седмица.
„Освен това въведохме тест, който открива промените в S-гена. Така че, правим и един предварителен скрининг“, обясни проф. Христова.
По последни данни излекуваните от COVID-19 у нас са повече от новозаразените за 24 часа. 2289 души или 6,2% от тестваните са дали положителна проба, докато 3323-ма са се излекували. Повече четете тук
Експертът посочи още, че шансът за повторна инфекция е двоен и преболедувалите не са защитени. „Проучва се и за ваксинираните, като при всички случаи при тях след шестия-осмия месец спада имунитетът и ако не се направи бустерна доза, също ще се окажат податливи“, каза още проф. Христова.
Междувременно по bTV д-р Александър Симидчиев обяви, че трета доза би могла да предпази от новия вариант, като има данни, че той не протича по-тежко. Според него ваксините няма да спрат да действат, но ще са с по-ниско ниво на защита, затова е важен бустерът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.