Проф. Христова: Навлизането на „Омикрон“ може да предизвика нова вълна

Проф. Христова: Навлизането на „Омикрон“ може да предизвика нова вълна

„Омикрон“ може да предизвика нова вълна от заболели у нас, която да достигне до по-голям брой хора. За това предупреди в ефира на Nova проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

„В момента слизаме от платото на четвъртата вълна и може би ще трябва около месец за достигане на нивата от лятото… Ако допуснем разпространението на „Омикрон“, тъкмо ще излезем от едната вълна и ще влезем в другата“, каза тя.

Според нея в рамките на месец е възможно „Омикрон“ да стане доминиращ вариант в България. „За този нов вариант знаем, че има голям букет мутации. Последни данни показват, че част от тези мутации са нови за SARS-CoV-2, но са общи с вируси, които причиняват остри респираторни заболявания“, каза още експертът. Тя допълни, че към момента е известно, че „Омикрон“ протича по-леко въз основа на информацията от Южна Африка и заразените европейски граждани, завърнали се оттам.

Новият вариант обаче е по-заразен от познатите до момента. „Това всъщност е причината „Делта“ вариантът да бъде изместен толкова бързо в районите, в които се появи и се разпространи „Омикрон“, поясни директорът на НЦЗПБ.

Според указанията на Европейския център за контрол на болестите трябва да се секвенират между 5 и 10% от положителните проби. У нас със сигурност се секвенират поне 10%. По думите ѝ става дума за между 700 и 900 проби на седмица.

„Освен това въведохме тест, който открива промените в S-гена. Така че, правим и един предварителен скрининг“, обясни проф. Христова.

По последни данни излекуваните от COVID-19 у нас са повече от новозаразените за 24 часа. 2289 души или 6,2% от тестваните са дали положителна проба, докато 3323-ма са се излекували. Повече четете тук

Експертът посочи още, че шансът за повторна инфекция е двоен и преболедувалите не са защитени. „Проучва се и за ваксинираните, като при всички случаи при тях след шестия-осмия месец спада имунитетът и ако не се направи бустерна доза, също ще се окажат податливи“, каза още проф. Христова.

Междувременно по bTV д-р Александър Симидчиев обяви, че трета доза би могла да предпази от новия вариант, като има данни, че той не протича по-тежко. Според него ваксините няма да спрат да действат, но ще са с по-ниско ниво на защита, затова е важен бустерът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Министерството на здравеопазването дава препоръки за безопасно хранене през летните месеци