Рекорден брой случаи на "Делта" варианта. Три области са на прага на "червената зона"

Рекорден брой случаи на Делта варианта. Три области са на прага на червената зона

Нови 254 случая на "Делта" варианта на COVID-19 са били установени в страната, съобщиха от Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/.

В периода 2 юли - 8 август 2021 г. в НЦЗПБ са били анализирани 262 клинични проби от пациенти с COVID-19. От тях 254 са били "Делта", а 6 - на "Алфа" вариант. Останалите два случая са на други варианти. Клиничните проби са били изпратени от 49 различни лечебни заведения от 21 области на страната.

Най-много проби с "Делта" вариант са били установени в София, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Пазарджик и Благоевград. Към 22 август 170 от тези болни са били оставени на домашно лечение, 33 са били хоспитализирани, 44 са били излекувани, а 7 са починали, става ясно от справката на НЦЗПБ. 

"На прага на "червената зона" са Пловдив, София и Варна. За областите, които се намират в "червената зона" мерките ще се взимат на регионално ниво. Когато дойде моментът да се наложат мерки и на национално ниво, това ще стане", заяви служебният зам.-министър на здравеопазването Александър Златанов.  

"Пандемията набира скорост. Разпространява се не само в морските ни градове. Очакваме да тръгне и в страната, защото летовниците се прибират.
Нека се възползваме от това да имунизираме по-голяма част от населението. Това е едно от оръжията, които можем да използваме, за да върнем нормалния си живот. Второто са мерките", обясни още Златанов.

Обмисля се по време на четвъртата вълна в спешните центрове да има т.нар. "чисти линейки", които да обслужват само сигнали за пациенти, които са с COVID-19. Дали това ще стане обаче ще решават директорите на спешните центрове. 

"Натискът е видим, защото вече имаме над 2800 настанени в лечебни заведения, съответно се повишава броят и в интензивните структури. Тревожи ни, взимаме мерки. Във всички градове, където това е възможно, да започнат да функционират т.нар. COVID-зони, медицински центрове или диагностично-консултативни центрове, където ще може да се диагностицират, съответно извършват изследвания, да се лекуват амбулаторно хора, които имат нужда", уточни зам.-министърът на здравеопазването. 

По думите му, доболничната помощ трябва да се подкрепя и да се заложи повече на нея като профилактика, превенция и лечение, в случаите, в които е възможно.

"С откриването на тези COVID-зони ще се подпомогне и спешната помощ. В тях ще работят лекар и медицинска сестра от съответното ДКЦ или медицински център. Прегледите ще бъдат безплатни, като направление от личния лекар няма да е необходимо. По този начин ще бъдат поети част от неотложните случаи", посочи Златанов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ