Страните от ЕС призовани да бъдат готови за налагане на допълнителни органичения заради щама Омикрон

Страните от ЕС призовани да бъдат готови за налагане на допълнителни органичения заради щама Омикрон

Страните от ЕС призовани да бъдат готови за налагане на допълнителни органичения заради щама Омикрон

Страните от Европейския съюз (ЕС) трябва да са готови да наложат всякакви допълнителни ограничения заради  разпространението на новия щам на коронавируса - Омикром. С такв призив излезе Европейската комисия, цитирана от ТАСС.

ЕК подчерта, че страните-членки на ЕС трябва да продължат да прилагат съвместна стратегия за ограничаване на влизането на тяхна територия, за да предотвратят увеличаване на броя на случаите на COVID-19. Единната европейска общност беше посъветвана още да преразглежда ограничителните мерки всеки ден, като вземе предвид епидемиологичната ситуация.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен пък отправи апел ЕС да обсъди и задължителна ваксинация срещу коронавирусната инфекция, допълва  ТАСС.

"Да, има много малки деца или хора със специални здравословни проблеми, които не могат да бъдат ваксинирани, но огромното мнозинство може. Затова смятам, че би било разбираемо и нормално да обсъдим въпроса за задължителната ваксинация в ЕС “, заяви на пресконференция в Брюксел днес ръководителят на ЕК.

Експлозивно нарастване на заболеваемостта от коронавирус, причинена от новия щам Омикрон се наблюдава в Република Южна Африка. Това съобщи в интервю за ТАСС практикуващ лекар от Йоханесбург и член на борда на Южноафриканската медицинска асоциация в провинция Гаутенг д-р Франкиш.

„Има много голям поток от нови пациенти, които са диагностицирани с коронавирус. Всичко подсказва, че ще има мощна вълна. Сред болните има много деца “, казва лекарят пред агенцията. Той отбеляза, че към момента всички пациенти с новия щам имат леки симптоми, което позволява да бъдат предимно на домашно лечение.

„Тази ситуация обаче може да се промени, тъй като сме само в самото начало на нова вълна и няма достатъчно научни данни за особеностите на въздействие на този щам върху човешкия организъм“, добави Франкиш. Учените все още не знаят дали Омикрон е по-опасен от  Делта варианта или  или не.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ