СЗО: Африка излиза от пандемичната фаза на COVID-19

СЗО: Африка излиза от пандемичната фаза на COVID-19

СЗО: Африка излиза от пандемичната фаза на COVID-19

Африка излиза от пандемичната фаза на COVID-19 и се придвижва към ситуация, при която ще управлява вируса в дългосрочен план, каза ръководителят на Световната здравна организация на континента.

„Вярвам, че преминаваме фазата на пандемията и сега ще трябва да управляваме присъствието на този вирус в дългосрочен план“, каза регионалната директорка д-р Матшидисо Моети на брифинг вчера, цитиран от „Ал Джазира“.

„Пандемията преминава в различна фаза… Ние смятаме, че сега се движим, особено с очакването ваксинацията да се увеличи, към нещо, което може да се превърне във вид ендемичен живот с вируса“, поясни тя. „През последните две години африканският континент стана по-умен, по-бързо и по-добър в реагирането на всеки нов скок на случаи на COVID-19“, допълни докторката.

Този оптимизъм обаче контрастира с предупрежденията на генералния директор на СЗО, Тедрос Гебрейесус, който многократно казваше, че пандемията не е приключила и че е прибързано страните да мислят, че краят може да идва.

„Където и да живеете, COVID не е приключил за нас“, каза по-рано през седмицата той. Освен това предупреди, че са вероятни нови варианти на коронавирус и те биха могли да отменят постигнатия досега напредък, като населението на Африка е сред най-застрашените.

Според Световната банка пандемията от COVID-19 се смята, че е тласнала в крайна бедност до 40 млн. души в Африка и всеки месец забавяне на премахването на ограничителните мерки се изчислява, че струва 13,8 млрд. долара загубен брутен вътрешен продукт, каза Моети.

Само 11% от възрастното население на Африка е ваксинирано, въпреки че континентът е получил над 670 млн. дози ваксина, допълни тя. По думите ѝ докато много държави обмислят бустерни дози, 85% от африканците все още не са с поставена поне първа игла.

Моети допълни, че 54-те страни в Африка трябва да приложат поуките, извлечени от предишните вълни на вируса, за да се справят с възможни бъдещи вълни или варианти. „Когато преминем към следващата т.нар. контролна фаза на COVID-19 или живеене с COVID-19, капацитетът на страните да намаляват и контролират случаите на инфекции ще бъде ключов“, прогнозира регионалната директорка.

Според нея континентът трябва да поддържа политическата воля и подкрепа за местното производство на ваксини, терапевтични лекарства и диагностични инструменти.

Директорът на Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията каза, че усилията за изграждане на капацитет за производство на ваксини срещу коронавирус не са предназначени да отговорят на нуждите за тази година, а са дългосрочни, като към момента има около 10 държави, ангажирани в процеса на производство на ваксини или планиращи подобен ход.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ