СЗО: Не е време да развеем бялото знаме
Световната здравна организация заяви, че пандемията от коронавирус няма да приключи, след като вариантът на Омикрон отшуми в някои страни, предупреждавайки, че високите нива на инфекции по света вероятно ще доведат до появата на нови варианти, предаде Си Ен Би Си.
„Чуваме предположения от много хора, че Омикрон е последният вариант и че след него всичко ще свъриш. Това не е вярно, защото този вирус циркулира на много интензивно ниво по целия свят “, коментира Мария Ван Керхов, технически ръководител на СЗО за COVID-19.
Д-р Брайс Ейлърд, ръководител на работната група за коронавирус на организацията, предупреди, че високите нива на разпространение на вируса му дават повече възможности да се репликира и мутира, повишавайки риска от появата на нов вариант.
Според Ван Керхов сега не е моментът за разхлабване на ограничителните мерки срещу вируса, включително правилата за носенето на маски и физическото дистанциране. Тя призова правителствата да засилят тези мерки, за да поставят вируса под по-добър контрол и да предотвратят бъдещи вълни от инфекции, когато се появят нови варианти.
„Ако не направим това сега, ще преминем към следващата криза:, каза Ван Керхове. „Трябва да сложим край на кризата, в която се намираме в момента. Можем да го направим, така че не изоставяйте науката. Не изоставяйте стратегиите, които работят, които пазят нас и нашите близки“, каза тя.
Ван Керхове призова правителствата да инвестират повече в системи за наблюдение, за да проследяват вируса, докато мутира. „Това няма да е последният вариант, будещ безпокойство“, подчерта тя.
През декември екип от южноафрикански учени публикува малко проучване, което установи, че хората, заразени с омикрон, може да имат повишена имунна защита срещу Делта варианта. Все по-голям брой изследвания установиха също, че хората, заразени с омикрон, обикновено не прекарват COVID-19 толкова тежко, колкото хората, заразени с Делта. Повишената имунна защита и по-лекото протичане на заболяването, взети заедно, могат да доведат до ситуация, при която вирусът не нанася толкова тежки щети върху обществото, пишат, пишат южноафриканските учени.
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че новите инфекции вече достигат пиковите си нива в някои страни, което дава надежда, че най-лошото от вълната на Омикрон е зад гърба ни. Той обаче предупреждава, че никоя страна все още не е излязла от кризата и че здравните системи са подложени на огромен натиск.
„Призовавам всички да направят възможното, за да намалят риска от инфекция и да помогнат за премахването на натиска върху системата“, каза генералният директор на СЗО. „Сега не е моментът за отказване и развяване на бялото знаме“, добави той.
СЗО многократно предупреждава, че неравномерното разпределение на ваксините по света е довело до ниски нива на имунизация в развиващите се страни, което прави огромните популации уязвими от появата на нови варианти. СЗО е поставила цел всяка страна да ваксинира 40% от населението си до края на 2021 г. 92 държави обаче не успяха да постигнат тази цел.
Междувременно старшият изследовател на СЗО, Сумия Сваминатан, обяви, че към момента няма доказателства, че здравите деца и юноши се нуждаят от бустерни дози ваксина срещу коронавирус. Тя каза, че макар да изглежда, че има известно отслабване на имунитета във времето срещу бързо разпространяващия се „Омикрон“, трябва да се направят повече изследвания, за да се установи кой има нужда от бустери, предаде „Ройтерс“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.