Три дни с над 100 заразени с COVID-19 са сигнал за връщане на някои мерки

Три дни с над 100 заразени с COVID-19 са сигнал за връщане на някои мерки

Ако достигнем над 100 нови случаи на коронавирус в рамките на три дни, това е сигнал, че трябва да се върнат някои от мерките. Това заяви пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„Три дни с над 100 души е сигнал, че тенденцията е променени и отива на по-зле и че трябва да върнем някои от мерките“, обясни Кунчев.

„Зависи много дали нарастването е дифузно в цялата страна, или откриваме определено огнище, което ако бъдат взети навреме мерки, ще бъде блокирано и потушено. Много  зависи от това кой боледува, къде, дали са рискови групи, дали са на място, което позволява взимането на строги мерки.“, добави той.

По неговите думи промяната в законодателството не променя коренно начина на действие и сега, тъй като оценката на епидемиологичната ситуация се прави в Министерството на здравеопазването и досега мерките бяха разпореждани със заповед на министъра.

Той обясни, че идеята е да се избягва термина извънредно положение, тъй като по принцип той е предвиден за катастрофи и за военно положение, а не за епидемии, тъй като ние се срещаме с такива всяка година.

„Предвид развитието на ситуацията до момента, седмицата 20-26 април беше с най-високи стойности. Само че е много рано да правим генерални изводи и в много голяма степен е в наши ръце какво ще допуснем да стане. Някои хора приеха разхлабването на мерките за край на ситуацията. За това много внимателно се следим хода и реагираме съгласно епидемичната ситуация“, поясни главният държавен здравен инспектор.

Той заяви, че затруднения има в 3 болници и че не бива да обобщава, че това важи за цялата страна. Най-тежко е състоянието на болницата във Видин. В Сливен и Ямбол проблемите не са толкова големи.

„С реорганизация вътре в болницата и с помощта на другите лечебни заведения може да се решат проблемите“, добави той.

Според доц. Кунчев извършването на дезинфекция е важно, но на него не трябва да се отделя твърде много внимание, тъй като например масово измиване на улиците с препарати няма да окаже голямо влияние при инфекция въздушно-капкова инфекция, която се предава от човек на човек.

Той e категоричен, че ако хората спазват всичко, ако се движат по двама, ако носят маски, няма значение къде са, дали са в София или другаде, нищо не се променя като риск. Важно е да разчитаме много повече на личното поведение ежедневно и навсякъде.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ