Ваксината на Novavax показва 89% ефективност при изпитания в Обединеното кралство

Ваксината на Novavax показва 89% ефективност при изпитания в Обединеното кралство

Американската фармацевтична компания Novavax съобщи в четвъртък, че нейната ваксина срещу COVID-19 е демонстрирала 89,3% обща ефективност при мащабни тестове в Обединеното кралство, предаде Ройтерс. Тя е показала сходна ефективност и при т. нар. британски щам.

Ваксината обаче е далеч по-малко ефективна срещу варианта на коронавируса, установен в Южна Африка. Изследванията в африканската страна, където по-опасният вариант на вируса е често срещан, показват ефективност от 60% при хората, които не са инфектирани с вируса ХИВ.

Акциите на  Novavax скочиха с 26,48%  в следборсовата търговия в САЩ, след като страната отчете първия си случаи на заразен с южноафриканския вариант на коронавируса.

Компанията съобщи, че очаква осем завода в седем страни да произвеждат по 2 млн. дози от нейната ваксина годишно. Ръководителите й обаче поясниха, че това са предварителни данни и че ще минат два до три месеца, преди компанията да бъде готова да подаде заявление за одобрение от регулаторите.

В проучването във Великобритания са участвали 15 хиляди души на възраст от 18 до 84 години. Около 27 процента от участвалите в тестовете са били на възраст над 65 години. Клиничните тестове са проведени, когато по-заразният вариант на коронавируса вече е циркулирал, и показват, че ваксината е 85,6% ефективна срещу британската мутация.

Др. Амеш Адалджа експерт по инфекциозни болести в центъра за здравна безопасност „Джонс Хопкинс“ заяви, че резултатите отговарят на очакванията и че е притеснен от това, че хората може да се фокусират твърде много върху по-слабата ефективност, показана по отношение на южноафриканския вариант.

„Станахме разглезени от резултатите на Moderna и Pfizer. Знам, че хората ще бъдат разтревожени, но ефективност от 60% срещу нов вариант е приемлива“, каза той, като добави, че американската Агенция за контрол на храните и лекарствата първоначално обяви, че ще одобри ваксина, която покаже поне 50 процента ефективност.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ