Вариантът Делта става доминантната мутация на коронавируса по света

Вариантът Делта става доминантната мутация на коронавируса по света

Идентифицираният за първи път в Индия силно заразен вариант на коронавируса, известен като Делта, се превръща в доминантната разновидност на коронавируса в световен мащаб. Това заяви главният учен на Световната здравна организация д-р Сумая Сваминатан по време на пресконференция на агенцията в Женева.

По думите й това се задължи на „значително повишената му предаваемост“. Прочуванията показват, че вариантът Делта е около 60% по-предаваем от Алфа - вариантът, идентифициран за първи път в Обединеното кралство, който от своя страна е по-заразен от оригиналния щам, засечен в края на 2019 г. в Ухан, Китай,.

Ситуацията в световен мащаб е „толкова динамична заради вариантите, които циркулират“, коментира Сваминатан.

По последни данни на СЗО вариантът Делта е достигнал повече от 80 страни и продължава да мутира. В момента той представлява 10% то всички нови случаи на заразените с COVID-19 в САЩ спрямо 6% през миналата седмица, показват данните на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC).

В петък директорът на CDC Рошел Валенски призова американците да се ваксинират и заяви ,че очаква вариантът Делта да стане доминантен в САЩ.

„Колкото и обезпокоителен да изглежда този вариант по отношение на неговата свръх предаваемост, нашите ваксини работят. Ако се ваксинирате ще бъдете защитени от Делта варианта“, коментира тя.

Вариантът Делта е вече доминиращ във Великобритания, където отговаря за 60% от новите случаи на заразените с коронавируса.

СЗО обяви Делта за „мутация от особено значение“ миналия месец. Това обозначение се дава на вариантите, които са по-заразни, смъртоносни или устойчиви на настоящите ваксини и лечения.

В сряда от СЗО съобщиха, че има информация, че Делта предизвиква и по-тежки симптоми, но са нужни повече изследвания, за да бъдат потвърдени тези заключения. Има признаци, че Делта може да провокира симптоми, различни от тези при другите варианти.

Сваминатан заяви в петък, че учените имат нужда от повече данни за варианта, включително и за въздействието на ваксините срещу него.

По рано-тази седмица германската компания CureVac посочи различните варианти като една от причините нейната ваксина срещу COVID-19 да демонстрира ефективност от само 47% в клинично изпитване с 40 000 души.

Анализ на Public Health England, публикуван в понеделник, установява, че две дози от ваксините Pfizer-BioNTech или AstraZeneca са  високо ефективни срещу хоспитализация при заразяване с варианта Делта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ