Вече няма да подписваме информирано съгласие преди ваксиниране
Отпада изискването за подписване на информирано съгласие преди ваксиниране срещу коронавирусната инфекция. И още, от днес ще е възможно издаването на сертификат за повторно преболедували инфекцията, съобщи на брифинг здравният министър Стойчо Кацаров.
"Няма медицинско изискване за даване на писмено информирано съгласие преди поставяне на ваксина. Проверихме нормативните основания за това защо в България това се изисква. Установихме, че не са налице нито медицински, нито правни основания за това нещо. То се изисква на база на заповед на здравния министър от декември м.г. Днес подписах заповед, с която отменям това изискване", обясни той.
Повторно преболедувалите COVID-19 могат да изтеглят сертификата си от his.bg, стана ясно по време на брифинга. Досега системата не позволяваше това. По предложение на проф. Кожухарова, Кацаров е потвърдил дефиниция, според която за повторна реинфекция се счита заболяване от коронавирус, регистрирано повече от 90 дни след първоначалното боледуване от COVID-19.
Кацаров съобщи още, че от вторник ще е активна телефонна линия за гражданите, които ще могат да задават въпросите си по медицинския аспект на ваксинацията. На нея ще отговарят лекари и специалисти от Медицинския университет в столицата.
По думите му, вероятно следващата седмица правителството ще гласува и допълнителни пари за лекарите на първа линия, които се борят с COVID-19. По думите на здравния министър не е вярно, че болниците страдат от дефицит на лекарства. "Издадох заповед още на 1 септември за забрана на износа за лекарства, които се използват за лечение на коронавирус", припомни Кацаров.
Общият брой на изтеглените европейски зелени сертификати за ваксинация през портала https://www.his.bg/ надхвърли 2.3 млн., а близо 2 млн. са документите за негативен тест чрез PCR или бърз антигенен тест. Гражданите са изтеглили общо 250 хил. сертификата за преболедуване, установено чрез PCR тест, а удостоверенията за преболедувана коронавирусна инфекция, доказана чрез лабораторен антигенен тест, достигнаха 90 хил. За една седмица през НЗИС са генерирани 35 хил. удостоверения за наличие на антитела, съобщиха от "Информационно обслужване".
За доказване на повторно преболедуване ще се признават, както резултати от PCR тест, така и от лабораторни изследвания чрез бързи антигенни тестове. За PCR изследване ще се издава документ по европейския модел за зелен сертификат за преболедуване с налични всички задължителни атрибути, в това число QR код, номер на сертификата, лични данни на преболедувалия, а също така начална и крайна дата на валидност. Документът може да се използва 14 дни след датата на положителния резултат. Валидността му е за период от шест месеца на територията на ЕС и 12 месеца в България.
Повторно преболедувалите граждани, чийто положителен резултат е доказан с антигенен тест от лаборатория, също ще могат да ползват своето удостоверение 14 дни след датата на установяване на заразяването. Валидността на документа е 12 месеца и важи само за територията на Република България. Генерираното удостоверение е с различен формат от европейския зелен сертификат.
Задължително условие, за да бъде генериран документ за повторно преболедуване на SARS-CoV-2, е да са изминали минимум 90 календарни дни от датата, на която е поставена диагноза COVID-19 при предходното заразяване. Ако времето между тях е по-малко, системата няма да позволи издаването на сертификат или удостоверение, тъй като се смята, че не е налице ново заразяване, а положителният тест е резултат от продължаващо предходно заболяване. Срокът от 90 дни не важи в случаите, когато дадено лице си направи лабораторен бърз антигенен тест, който е положителен, а след това го потвърди с PCR изследване, което също е положително. Подобна практика е въведена в седем държави от ЕС. Системата дава възможност за генериране на неограничен брой документи, ако са изминали 90 дни между два положителни теста.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.