Над 18% от хоспитализираните с COVID-19 у нас са починали за година

Над 18% от хоспитализираните с COVID-19 у нас са починали за година

18,3% е била смъртността сред пациентите с COVID-19, приети в болниците у нас през 2021 година. Това е изводът от проучване на „Галъп интернешънъл болкан“ и clinica.bg, изготвено въз основа на данните, които лечебните заведения подават в Министерството на здравеопазването.

Според „Индекса на болниците“ в 215 болници у нас през изминалата година е имало малко над 155 хил. хоспитализирани с коронавирус. От тях 18,3% или общо 28 379 души са починали. В интензивни отделения са лекувани 16 033 от пациентите или 10,31% от всички приети в болница с поставена диагноза.

Средната смъртност е 18,3%, но показателят варира в широки граници, от 0 до 35, когато става дума за отделни лечебни заведения. Така например процентът на починалите в няколко болници, включително във Варна, Девин, Провадия, Царев брод и София, е 0. От друга страна, в някои от случаите починалите надминават 30%, например в няколко многопрофилни болници – във Враца, Добрич, Казанлък, Плевен, Пловдив и Троян, както и в столичните УМБАЛ „Царица Йоанна“ и УМБАЛСМ „Пирогов“. 33,33% от приетите с коронавирус в СБАЛО-София също са починали.

В СБАЛК „Мадара“ в Шумен достигат 45%. Половината от хоспитализираните с COVID-19 в МБАЛ-Никопол също са починали, но е важно да се отбележи, че там приетите пациенти с вируса са само двама. Пълният списък е достъпен тук.

Според „Галъп“ широките граници в процентите се дължат на различния вид лечебни заведения и на техния предмет на дейност, тъй като в някои от случаите става дума за активно лечение на пациенти, а в други – за лечение на друг тип патология, в резултат на което е било открито наличие на SARS-CoV-2.

Разлики в смъртността има и при съотносимите лечебни заведения както по вида им, така и според обема на случаите на коронавирус. В тези ситуации вариациите се дължат на състоянието и на тежестта на заболяването при отделните пациенти, както и на протоколите на работа и възможностите за лечение.

Смъртността в болниците се е повишила

Смъртността в лечебните заведения при случаите на коронавирусна инфекция се е повишила. През 2020  г. тя е била 11%, докато през 2021 г. надминава 18%.

„Причините за това са много. Основната сред тях е, че пандемията в България се разрази основно през изминалата година. Първата по-сериозна вълна през 2020 г. в страната беше регистрирана едва в късната есен на годината, докато през изминалата бяхме свидетели на повече вълни“, поясняват от „Галъп“.

Промени се наблюдават и при болниците, поели основната тежест на вируса. Първите 10 лечебни заведения през 2021 г., които са лекували пациенти с COVID-19, са държавна собственост. През предходната година сред тях е фигурирало и едно частно – „Токуда“. Тази промяна е вследствие на политиката и на служебния кабинет, който допълнително изкара на предна линия в борбата с пандемията най-големите държавни болници в страната“, казват още авторите на проучването.

Спрямо другите държави

Смъртността от коронавирус в България е съпоставима с тази в другите страни. В изследване, публикувано в медицинското списание „Лансет“, се посочва, че от 86 356 хоспитализирани с COVID-19 във Великобритания в периода март-юли 2020 г. починалите са 26,6% или 22 944.

Друго изследване за смъртността при пациентите в САЩ показва, че сред 503 409 пациенти в 209 отделения, лекувани между 1 март и 21 ноември 2020 г., смъртността е варирала през различните месеци от 9,3 до 19,7%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Солени глоби грозят търговците в Гърция, ако подвеждат клиентите при сезонните намаления
Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам
Цитат на деня
Въвеждат ясни критерии как трябва да изглеждат етикетите лев-евро на стоките
Караджов: Вече няма "вратички" за заобикаляне на системата за обучение на шофьори