Сърбия ще произвежда руската ваксина срещу COVID-19

Сърбия ще произвежда руската ваксина срещу COVID-19

Сърбия ще започне производство на руската ваксина СпутникВ до края на 2021, съобщи сръбският президент Александър Вучич, цитиран от Ройтерс. В Сърбия вече са ваксинирани над 500 000 души, повечето - с китайската ваксина на Синофарм. Очаква се страната да получи 200 000 дози от СпутникВ до края на този месец, както и 500 000 дози Синофарм.

Недостигът на ваксини от западноевропейски и американски производители накара Сърбия да стане първата страна на Европейския континент, която използва китайските ваксини на Синофарм. Съседните й страни от бивша Югославия скоро ще последват техния пример, предаде по-рано британското издание Financial Times. Страната, която има население от 7 млн. души вече е получила 1 млн. ваксини и се очаква доставките да бъдат удвоени до края на месец март.

„Светът се удари в айсберг, също както Титаник и докато богатите се спасяват, ние също потъваме с Титаника. Може би това не е тяхното намерение, но не е и особено важно за тях“, коментира сръбският президент Александър Вучич, с което оправда поръчването на китайски ваксини.

Това става въпреки че ЕС разпредели 70 млн. евро помощи за купуване на ваксини от Западните Балкани. Тези пари не могат да гарантират доставки от ваксини от западните производители, което кара анализаторите да смятат, че бившите югославяни ще бъдат тласнати в сферата на влияние на Русия и Китай, пише британското издание.

За сравнение Косово, Босна и Херциговина, Черна гора и Северна Македония не са получили официално нито една доза все още. Затова в Скопие и Подгорица започнаха преговори с Китай и Русия за ваксини.

„Искахме да се ангажираме със западните производители, за да заявим позиция. Забавянето обаче е много голямо, а щом страни-членки на ЕС като Унгария вече получават китайски ваксини, защо трябва ние да чакаме Pfizer, Moderna и AstraZeneca”, коментира представител на македонското правителство пред FT. Здравният министър на Черна гора Йелена Бойович вече подписа договор за 150 000 китайски ваксини и води преговори за 50 000 руски.

„Страните от Западните Балкани не са очаквали, че ще получават ваксини със същата скорост като богатите европейски държави, но поне разчитаха на някакъв график“, коментира Ади Церимагич, анализатор от тинктанка European Stability Initiative.

Единствено албанският премиер Еди Рама категорично заяви, че няма да поръчва руски или китайски ваксини. Там се очаква ваксинацията да започне едва следващата седмица с 970 броя ваксини от Pfizer, дарени от другите европейски страни.

„Ситуацията е много хаотична, много силно разочарован съм от ЕС“, коментира Рама пред изданието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ