Колкото повече видео стрийминг, толкова повече въглеродни емисии*
В наши дни доставчиците на видео съдържание, по поръчка, предоставят безкрайни възможности за гледане на филми само с натискането на бутон.
Експертите обаче предупреждават, че лесният достъп до стрийминг услугите върви ръка за ръка със сериозни последици за околната среда, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.
Гледането на половин час от някой сериал има като резултат емисии на стойност 1,6 килограма еквивалент на въглероден диоксид , каза Максим Ефуи-Ес от френския мозъчен тръст "Шифт проджект". Това е равно на 6,28 километра шофиране.
Миналата година онлайн видео стриймингът е произвел емисии, равни на емисиите на Испания, а това количество може да се удвои през следващите шест години според "Шифт проджект".
Макар по-голяма част от онлайн трафика - 34 процента - да е свързана със стрийминг на видео по Нетфликс (Netflix), Амазон прайм (Amazon Prime) и Хулу (Hulu), следващия по големина дял на видео стрийминг се пада на онлайн порното.
Дигиталното видео се разпространява в много големи файлове, които стават още по-големи с всяко следващо поколение видео с по-висока резолюция, казва Гари Кук от "Грийнпийс", която следи обема енергия, използван в интернет технологиите.
Повечето данни означават повече енергия, необходима за поддръжка на система, която готова да предава това видео до вашите устройства, посочва той пред АФП.
По-голяма част от енергията, необходима за стрийминг услугите, се използва от центровете за данни, които доставят данни до вашите компютри или устройства, обяснява Кук.
Тези центрове допринасят за около 0,3 процента от всички въглеродни емисии според статия в списание "Нейчър".
Експертите не са на едно мнение за това колко ще нарасне този дял.
За да остане без промяна, енергийното потребление през следващите пет до 10 години, трябва да бъдат направени значителни подобрения в технологичното оборудването и енергийното потребление на центровете за данни. В противен случай трябва да спадне апетитът за дигитални услуги, казва Дейл Сартър от Центъра по експертиза за центрове за данни, свързан с американското министерство на енергетиката.
Според Андерс Андрае от Хуавей (Huawei) центровете за данни ще консумират около 4,1 процента от световното електричество до 2030 година.
Уеб базираният видео трафик се очаква да се увеличи четири пъти от 2017 до 2022 година и да представлява 80 процента от целия интернет трафик до 2022 година, според Сиско нетуърк (CISCO Network).
Нетфликс продължава да расте в световен мащаб, компанията отчете увеличение с 53 процента на международните си приходи за стрийминг абонамент между 2017 и 2018 година. Дисни (Disney) и Епъл (Apple) пускат собствени стрийминг услуги тази година.
Същевременно оборудването за гледане на видео става все по-голямо - средният размер на екран се е увеличил от 22 инча през 1997 година до очаквани 50 инча през 2021 година според асоциацията за потребителски технологии.
Екраните с 4 Ка резолюция използват 30 процента повече енергия от екраните с висока резолюция, според Съвета за защита на природните ресурси. Миналата година на пазара излязоха 8 Ка екраните.
"Шифт проджект" предлага разширение на браузъра, което следи как се ползва интернет, представяйки количеството използвана енергия, въглеродния диоксид, който произвежда електроенергията и колко би шофирал потребителя, за да отдели съответното количество вредни емисии.
*Заглавието е на редакцията на Мениджър Нюз
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.