Силициева долина потъва

Силициева долина потъва

Силициевата долина, американската столица на новите технологии, разположена близо до Сан Франциско, е застрашена от потъване и наводнения в бъдеще, според проучване, цитирано от Франс прес.

Потъването на земята заедно с покачването на океанското равнище в резултат на климатичните промени, удвояват риска от тежки наводнения в района през следващите години до 2100 г. според публикацията в сп. Science Advances.

Заради комбинацията на двата феномена наводненията навлизат все по-навътре на сушата, отбелязват учените от училището за Земята и Космоса към университета в Аризона.

По-голямата част от крайбрежието на Сан Франциско потъва с малко по-малко от 2 мм на година, но в някои райони са измерени и до 10 мм според проучването.

Най-уязвима е инфраструктурата в зоните, където морето изтласква сушата, както при международното летище на Сан Франциско.

Когато добавим потъването на земята към покачването на океана, водата ще покрие близо половината от пистите на летището до края на века, прогнозират учените.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите глътки свобода: Как Кока-Кола проби Желязната завеса през България?
На днешната дата, 21 май. Свети Свети Константин и Елена. Рождениците днес
Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол"
Министерството на здравеопазването на САЩ отряза Харвард с 60 млн. за антисемитизъм
Борисов поискал от Ердоган да прекрати договора с Боташ
Жителите на Канарските острови, Барселона, Валенсия и Мадрид излязоха на протести срещу туристите
Времето: До обяд слънце, следобед - дъжд
Възходът на дигиталния турист: Как изкуственият интелект и новите навици променят пътуванията?