Ветропарковете край Калиакра с обща система за следене на прелитащи птици
Ветропарковете, разположени около Калиакра ще имат обща система за следене на прелитащи птици, съобщава БНР.
В обща система за следене на ята птици ще се обединят 12 ветропарка, които работят в защитената зона "Калиакра". Няколко радарни системи ще предават информация за приближаване на прелитащи птици в цялата защитена зона "Калиакра", разказа Радостина Янакиева от най-големия ветропарк – "Свети Никола".
"Системата обединява информация от няколко радарни системи и прилага общ мониторинг на цялата защитена зона. По този начин предимствата на тези инструменти ще бъдат оптимално използвани и в случай на риск ще бъдат спирани или се спират или единични турбини, или група турбини, или цели паркове. Единични са случаите на спиране на целия парк", обясни Янакиеева пред радиото.
Ветрогенераторите са устройства, които използват вятърна енергия за производството на електричество. От тази гледна точка те са напълно екосъобразни, тъй като използват възобновяем източник на енергия и по никакъв начин не замърсяват околната среда. От години обаче природозащитници и орнитолози алармират, че изграждането на ветропаркове в защитени зони, унищожава ценни степни местообитания и нарушват въздушния коридор (Виа Понтика) на прелитащите птици, застрашавайки мигриращите популации на голям брой застрашени видове.
Изгражденето на голфигрища и ветропаркове е и причината Европейската комисия да заведе иск срещу България заради неспазване на европейското екологично законодателство. В началото на миналата година Европейския съд задължи България да възстанови унищожените степи и коридори за миграция на птици.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.