Земята губи необратимо дивата природа
Три милиона квадратни километра дива природа – колкото е площта на Индия, е загубала Земята от 1990-те години насам. Данните са публикувани от австралийски изследователи в списанието Current Biology.
Авторите Джеймс Уотсън и Джеймс Алън се анализирали на карти на глобалния човешки отпечатък през този период и са открили, че човешката дейност – земеделието, дърводобивът и мините необратимо „изяждат“ дивата природа.
Изводите са тревожни: за 20 години са изчезнали 10% от дивите зони. Разположени основно в Северна Америка, Северна Азия, Северна Африка и Австралия, в момента те не заемат повече от 30,1 млн. квадратни километра. Това е по-малко от ¼ от площта на планетата.
Загубата на толков девствена природа само две десетилетия е зашеметяваща, коментира Джеймс Уотсън, приподавател в университета в Куинсланд.
Дивите зони са незаменими както за биоразнообразието, така и за усвояването на въглеродните емисии в атмосферата, регулирането на климата в локален мащаб и оцеляването на някои от човешките общности.
В началото на месеца Международният съюз за опазване на природата публикува актуализирания червен списък на застрашените видове и от него става ясно, че дивите области на Земята са убежище на много видове в риск - като равнинната зебра, африканските слонове и лъвове. В девствената природа живеят 1/3 от бозайниците на планетата, казва Уотсън. Загубата на тези райони увеличава опасността от изчезването на много видове.
В Амазония и Централна Африка ситуацията е на крачка от кастрофата. Загубите на дива природа са се ускорили за 2 десетителия и са съответно 30% и 14%. За сметка на това защитените зони по света се увеличават значително по-бавно.
Ако продължим с това темпо, до края на века няма да остане девствена природа, казват учените. Ситуацията е необратима – ако човекът се е настанил в девствените райони, те никога не могат да се върнат обратно в дивата природа, пояснява Джеймс Уотсън и добавя: Веднъж започнала, ерозията на екосистемата не може да се върне никога към началното си състояние.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.