Цените на петрола се понижиха заради скъпия долар и опасенията за световната икономика

Цените на петрола се понижиха заради скъпия долар и опасенията за световната икономика

Цените на петрола се понижиха с над 1% в ранната търговия във вторник, удължавайки спада от предходния ден, докато инвеститорите продължават да анализират влиянието на локдауните в Китай върху търсенето на гориво, силният долар и нарастващите рискове от рецесия, пише Ройтерс.

Към 9:05 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,15 долара, или 1,09%, до 104,8 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,07 долара, или 1,04%, до 102 долара за барел. В понеделник двата сорта записаха най-големите си спадове в процентно изражение от месец март насам, поевтинявайки с 5 до 6 процента.

Понижението на цените на петрола отразява тенденциите на световните финансови пазари, включително отдръпването на инвеститорите от по-рисковите активи заради опасенията, свързани с по-високите лихвени проценти и тяхното въздействие върху икономическия растеж.

Днес стойността на щатския долар се задържа близо до 20-годишен връх. По-силният долар обикновено се отразява негативно на пазара на суровини, които се търгуват в щатската валута, което ги прави по-скъпи за притежателите на други валути.

„Ситуацията с COVID в Китай, увеличенията на лихвените проценти и нарастващите рискове от рецесия не помагат на рисковите активи“, коментира Уорън Патерсън, ръководител на изследването на стоките на ING.

Последните данни показват, че растежът на износа на Китай се е забавил до едноцифрено число, което е най-слабият резултат от почти две години. Това се случва в момент, когато страната удължава локдауните в редица градове в опит да ограничи разпространението на COVID-19.

Цените на петрола бяха се повишиха миналата седмица, след като Европейската комисия предложи поетапно налагане на ембарго върху вноса на руски петрол. Одобрението на това предложение обаче се забавя на фона на искания от източноевропейски страни членки за изключения и отстъпки.

Финансовите пазари са под напрежение и на фона на опасенията, че някои европейски икономики могат да понесат тежки щети, ако вносът на руски петрол бъде допълнително ограничен или ако Русия отвърне на удара, като прекъсне доставките на газ.

Германските власти се подготвят за внезапно спиране на доставките на руски газ с пакет за спешни случаи, който може да включва поемане на контрол над критични фирми, предаде Ройтерс.

Спирането на доставките на руски газ за Германия ще предизвика дълбока рецесия и ще струва половин милион работни места, каза старши икономист в интервю, публикувано във вторник.

Унгария също изрази отново позицията си, че няма да подкрепи новия кръг от предложени санкции срещу Русия, докато нейните опасения не бъдат адресирани.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ