Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|От КЕВР дават заден за приспадането на сметки със задна дата. Нямало закон
Без промени в Закона за енергетиката няма как топлофикациите да върнат пари на потребителите заради новите по-ниски цени на газа. Това обясни председателят на КЕВР Иван Иванов на заседание на Комисия по енергетика в парламента по повод обявеното драстично намаляване на цената на доставяния от Русия газ. Според постигнатото споразумение, синьото гориво вече ще влиза у нас с 40% по-евтино и то, със задна дата от 5 август, 2019 година, обяви премиерът Борисов на 3 март. Два дни вече енергийни експерти и лично шефът на "Булгаргаз" Николай Павлов коментират публично, че постигнатото намаление, макар и не в същата степен, би трябвало да стигне и до потребителите, както и че цената на синьото гориво вече ще се определя месец за месец, а не както досега на тримесечие. КЕВР обаче и тук виждат проблем, става ясно още от днешното им участие в заседанието на парламентарната комисия.
„Необходима е законова промяна, за да има промяна на цените със стара дата. Два са вариантите – или да се коригират от сметките на абонатите занапред или парите да се връщат. В случай, че се реши компенсацията да стане чрез приспадане в сметките за бъдещ период, това решение също трябва да стане регламентирано с промени в закона. Докато не промените Закона за енергетиката, всяко решение ще падне в съда“, изтъкна председателят на КЕВР.
На заседанието на Комисията по енергетика в парламента стана ясно още, че до 30 март „Газпром“ ще възстанови на „Булгаргаз“ надвзетата сума за периода от 5 август 2019 г. до момента, която е над 150 млн. лв. Новината съобщи изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов.
„Булгаргаз“ ще внесе предложение цената на природния газ от 1 април да бъде 26,29 лв. за мегаватчас без ДДС. Това е малко над 40% намаление в сравнение с действащата сега цена. В момента регулираната цена на природен газ, утвърдена от КЕВР, е 44,04 лв.“, каза още Николай Павлов
Председателят на КЕВР прогнозира, че ако се стигне до ежемесечно определяне на цената на природния газ, а не както е сега на три месеца, това ще създаде много тежки проблеми.
„При формирането на цената на газа от Русия за България занапред ще се взима под внимание не само стойностите на мазута и газьола на борсите, но и моментната ситуация на газовия пазар. По този начин цената на синьото гориво ще бъде много по-близка до пазарната“, заяви енергийният министър Теменужка Петкова по време на изслушване пред ресорната парламентарна комисия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.