Държавните енергийни дружества имат дългове за 2,5 млрд. лв.

Държавните енергийни дружества имат дългове за 2,5 млрд. лв.

Българският енергиен холдинг, който управлява държавните дружества в енергийния сектор, има задължения възлизащи на 2,5 млрд. лв. Това обяви на специална пресконференция служебният министър на енергетиката Андрей Желязков.

„Годишно обслужването на задълженията струва около 100 млн. евро годишно, въпреки рекордно ниските лихви. Това са разходи, които нямат добавена стойност и които идват от това, че проблемите в сектора не са били решавани, а единствено отлагани“, коментира още министърът.

За да продължи да обслужва тези задължения БЕХ ще издаде облигационна емисия на стойност 550 млн. евро, с която ще рефинансира предишната такава. По емисията вече се работи, скоро ще бъде избрана финансова институция, която да е неин мениджър, и ще бъдат организирани традиционните срещи с потенциални инвеститори. Проблемът на тази емисия е, че към момента за нея няма базов инвеститор.

Най-голям проблем има при производството на електроенергия от въглища и по-специално в басейна Марица – Изток.

„Реалната цена, при която ТЕЦ Марица Изток-2 произвежда електроенергия в момента е 200 лв. на мегават“, коментира министърът. Това е така не само заради растящите разходи за вредни емисии, но и заради липсата на каквито и да е реформи в региона, добави той.

Другият голям проблем е при Булгаргаз, който е в невъзможност да покрива свои задължения към доставчици, защото основният му клиент – Топлофикация София не плаща потребявания газ. Задълженията на Топлофикация са за 760 млн. лв.

„Прехвърляме проблема от болната на здравата глава. За да покрива тези трупащи се дългове БЕХ е изискал 2 дивидента – веднъж 200 млн. лв. и веднъж 270 млн. лв.  от АЕЦ Козлодуй и два пъти по 50 млн. лв. от ЕСО, като по този начин ограничава инвестиционните програми за развитие на печелившите дружества“, добави министърът.

Той още каза, че има слухове, че по газовата връзка между България и Гърция въобще не се извършва работна дейност. „Ще ида на място да проверя така ли е наистина“, добави той. Както е известно проектът, който представлява газова тръба от 158 км. се бави от 2009 г. и все още не е готов. Вчера стана ясно, че новият му краен срок е отложен за пореден път от края на 2021 г. до средата на 2022 г. Проектът трябва да осигури диверсификация на пазара на газ у нас, тъй като България използва в момента внос единствено от руския Газпром, което натиска цените нагоре.

Две са основните приоритети на служебното министерство. Първо да стабилизират финансово проблемните дружества, като се въведат оптимизации, преди да бъде отпуснато рефинансиране. Второ да се отпушат всички възможни канали за финансиране от Европейската комисия. 

"Работим тясно с вицепремиера по европроектите, за да форсираме събиране проекти в достатъчна степен на напредналост, които да могат да се презентират в Плана за възстановяване и устойчивост и да намерим финансиране за иновативни решения и в района на Мариците", обясни Желязков.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ