Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Гърция и Египет се разбраха за границите в Средиземно море, Турция протестира
Египет и Гърция подписаха споразумение, което определя изключителните икономически зони между двете страни в Средиземно море, предаде Ройтерс.
„Това споразумение позволява на страните да предприемат следващи стъпки по достъпа до ресурсите, намиращи се в изключителните икономически зони, особено що се отнася до запаси от петрол и газ“, каза външният министър на Египет Самех Шукри.
Същевременно в Гърция дипломати заявиха, че новото споразумение анулира договор между Турция и международно признатото правителство на Либия. Той беше подписан миналата година и според Гърция нарушава нейния континентален шелф и по-специално този на остров Крит.
“Споразумението между Гърция и Египет спазва всички норми на международното право и е точно обраното на нелегалния и нищожен меморандум за разбирателство между Турция и Триполи. С подписването на нашия договор турско-либийския меморандум отива, където му беше мястото от самото начало – в коша за боклук“, каза гръцкия външен министър Никос Дендиас.
Турция обаче веднага протестира срещу споразумението на Гърция и Египет. Според Анкара изключителната зона попада в континенталния шелф на Турция, поради което счита договора за нищожен. Напрежение между двете страни вече съществува за правото да се правят проучвания и добив на ресурси във водите около Кипър.
В същото време Египет се надява да стане енергиен хъб в Източното Средиземноморие, като инициира създаването на Източно Средиземноморски газов форум, който цели да развие търговията на газ в региона. В него влизат Гърция, Кипър, Италия, Израел, Йордания и Египет. През юни Гърция и Италия подписаха договор за определянето на ексклузивните икономически зони в граничните води.
Според Част V на Конвенцията за морско право на ООН от 1982 г. изключителна икономическа зона (ИИЗ) е пространство, непосредствено отвъд простиращото се на 12 морски мили (или 22 километра) териториално море, в което действа специфичен правен режим. То не може да достига до повече от 200 морски мили (или 370 километра) от изходната линия, от която започва измерването на териториалното море. Разположената на прилежащия му бряг държава има суверенно право да изследва, съхранява, развива и експлоатира всички живи и неживи природни ресурси под, на и над морското дъно, а също така има и изключително право да строи, предоставя право на строеж и задава реда на строителството на изкуствени острови и други инсталации и структури.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.