Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Гърция ревизира енергийната си стратегия
Геополитическата нестабилност в Източна Европа, съчетана с нарастващата несигурност на доставките на енергийни суровини, принуди Гърция да търси начини за справяне с краткосрочните последици от кризата и да преразгледа енергийната си стратегия.
Министерството на енергетиката, регулаторният орган, производители и всички заинтересовани страни преразглеждат плановете за енергийния микс и инфраструктурата поне за следващите десетилетия, докато страната постигне пълна независимост от изкопаемите горива и извърши прехода към възобновяеми енергийни източници до 2050 г.
Развитието принуждава Европа като цяло да преструктурира своята стратегия за енергиен преход, за която е доказано, че е пренебрегнала параметрите на сигурността на доставките и разходите. Временно връщане към въглищата и петрола може да намали вноса на газ с 28 милиарда кубически метра, преди да доведе до увеличаване на емисиите, според заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс.
В Гърция текат процеси на приспособяване към тази краткосрочна стратегия, за да осигури достатъчно доставки, като е готова да отвори напълно своите съоръжения, работещи с лигнитни въглища, и пет газови централи да преминат на дизел.
Фокусът на дебат за производството на електроенергия сега се измести, тъй като енергийната криза подчерта важността от наличието на вътрешни източници на гориво, както за сигурността на доставките, така и за тарифите, пише гръцкият всекидневник Кathimerini .
Без да поставяме под съмнение програмата за постепенната замяна на лигнитни въглища с други алтернативни източници за производство на електроенергия, сега се водят разговори за нейния график. Енергийният регулаторен орган (RAE) предлага въглищата все пак да останат в микса, докато не бъдат заменени с ВЕИ източници с капацитет за съхранение, така че Гърция да не зависи от вносния газ. Гръцкият регулатор също така преглежда всяко ново приложение за газова инфраструктура въз основа на времето за амортизация и капацитета за пренос на водород или биогаз.
За първи път Гърция също работи за добавяне на ядрена енергия към микса за производство на електроенергия. Правителствени източници твърдят, че преговорите засягат двустранни споразумения на гръцките производители на електроенергия с България за производство от нови централи, които съседната страна планира. Дългосрочните договори ще осигурят на Гърция фиксирани енергийни цени, защитени от пазарни колебания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.