КЕВР с ултиматум - до 31 декември да се завърши газовата връзка България - Гърция

КЕВР с ултиматум - до 31 декември да се завърши газовата връзка България - Гърция

КЕВР с ултиматум - до 31 декември да се завърши газовата връзка България - Гърция

До 31 декември да завърши строителството на Интерконектора България - Гърция - ако това не бъде направено, строителят да понесе своите санкции, които са по 90 хил. евро на ден. Такова ултимативно предложение направи председателят на Комисията по енергийно и водно регулиране Иван Иванов по време на свиканата от президента днес кръгла маса в резиденция "Бояна" под надслов "Мерки за решаване на проблема с високата цена на електроенергията и природния газ. Подготовка на позицията на България пред ЕС". 

"Българския регулатор е изпълнил всичките предявени изсиквания към него, с оглед да се ускори българо-гръцкия интерконектор. Ние вече завършваме лицензирането на "Ай Си Би Джи" като търговец за пренос на природен газ. Веднага след като постъпи заявление, ще разгледаме и сертифицирането на оператора като преносен оператор през този интерконектор", допълни Иванов.

По думите му, особено важно е да бъдат спазени две ключови дати. До 31 декември да завърши строителството, а ако това не стане строителят да понесе своите санкции, които са по 90 хил. евро на ден. И втората дата - до 30 юни да бъдат завършени всичките тестове и разрешения така, че най-късно на 1 юли Интерконекторът да заработи. Ако това не бъде изпълнено, това ще бъде само в ущърб на нашата енергетика и икономика като цяло", поясни той.

Според него основните фактори, които предизвикват такова силно увеличение на цената на електроенергията, са два - високите цени на природния газ и високите цени на емисиите въглероден диогсид. 

"По отношение на високите цени на природния газ - уви, Европа е почти изцяло зависима от външни по отношение на Съюза доставчици, Норвегия по призива на ЕС увеличи своите доставки и би трябвало други доставчици, аз направо ще кажа преди всичко Руската федерация, ако увеличи своите доставки може би с пускането в действие на "Северен поток 2" ,което би трябвало да се ускори, би намалило цената на природния газ в следващите месеци. Разбира се, от важно значение е да се увеличат и доставките на втечнен природен газ, защото съюзници на ЕС би трябвало да окажат определено съдействие", посочи Иванов. 

Относно втория показател, високите цени на емисиите въглероден диоксид, председателят на КЕВР обясни, че там ключът е в ръцете на ЕС. "В Брюксел функционира платформата за търговия с емисии. Ако на тази платформа, се увеличат количествата на предлаганите въглеродни емисии, това по естествен път ще намали и тяхната цена. Това е особено важно за България предвид обстоятелството, че почти 47% от нашите мощности са термични централи", коментира Иван Иванов. 

Ликвидността в АЕЦ "Козлодуй" не е толкова голяма, посочи по време на дискусията изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Валентин Николов. 

"Бизнес плана, който е предложен от АЕЦ "Козлодуй" предвижда 550 млн. лв. да е печалбата на АЕЦ за 2021 година. Към месец декември печалбата е 739 млн. лв. Ако екстраполираме цялата печалба спрямо това, което е показал като резултат АЕЦ "Козлодуй" до края на годината, то очакваме тя да е 985 млн. лв", посочи Николов. Той обаче обясни, че ликвидността в АЕЦ "Козлодуй" не е толкова голяма, колкото я смятат без достатъчно данни. 

По думите му, редовният дивидент от АЕЦ "Козлодуй" изплатен към БЕХ е в размер на 137 млн. лв. "И два пъти е взет допълнителен дивидент от БЕХ веднъж 210 млн. лв. и веднъж 250 млн. лв.", каза още Валентин Николов. 

Той коментира темата с азерския газ и обърна внимание, че се касае за сложен договор, в който има много конфиденциалност. Николов добави, че Българският енергиен холдинг е намерил финансирането по отношение на "Ай Си Би Джи". "Не се касае за пари. Имаме менджмънт, имаме изпълнител. Там проблемът е в тези части. Холдингът е осигурил финансирането", допълни Николов. 
 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ