Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Киев започна процедура за принудително изпълнение по арбитражния спор с Газпром
В няколко европейски страни е започната процедура по принудително изпълнение срещу активи на Газпром в рамките на прилагане на решението по арбитражното дело с Нафтогаз Украйна. Това съобщи украинският президент Петро Порошенко във Фейсбук, предаде ТАСС.
Процесът по принудително изпълнение на вземанията за 2,6 млрд. д. от Газпром премина в практическата плоскост - днес бе започнат запор на акции и други активи на Газпром в европейски страни, по-точно Швейцария, Англия, Холандия, заяви държавният глава.
Президентът посочва, че е дал указания "да не се спира до тези три страни" и да бъдат положени максимални усилия, за да се осигури постъпването на получените средства в Украйна. Би трябвало това да обхване и активи, включително акции на "Северен поток", "Северен поток 2" и парични средства, които имат висока ликвидност и бързо ще осигурят изпълнение на решението, каза Порошенко.
Нафтогаз потвърди, че се е обърнал към швейцарски съд с искане за принудително изпълнение и швейцарските власти вече са предприели мерки спрямо активите на Газпром на територията на страната.
Главният търговски директор на украинската компания Юри Витренко посочи, че запорът на активите на Газпром по принудителното изпълнение е започнал с акциите на руския концерн в Северен поток 1 и 2 в Швейцария.
Швейцарски съдия-изпълнители са посетили снощи офиса на проектната компания Норд стрийм (Nord Stream) в швейцарския кантон Цуг и са описали имуществото, посочи източник.
Друг източник потвърди посещението, но по думите му засега нищо не е запорирано. Действията по замразяване на активи на Норд стрийм няма да се отразят върху работата на компанията, каза говорителят й Йенс Мюлер.
Газпром съобщи, че не е получавал официално уведомление, че Нафтогаз е започнал процедура за принудително изпълнение на решението на Стокхолмския арбитраж.
Стокхолмският арбитраж нареди на 28 февруари на Газпром да изплати 2,56 млрд. д. по спор с Нафтогаз по транзитен договор. Руският концерн не се съгласи с решението и започна процедура за разтрогване на договорите с украинската компания за доставка и транзит на синьо гориво.
През 2009 г. Русия и Украйна подписаха два газови договора - един за доставки за нуждите на Украйна и втори - за транзит на синьо гориво през украинска територия до Европа. И двата контракта са със срок на действие до 31 декември 2019 година.
През лятото на 2014 г. Газпром и Нафтогаз внесоха насрещни искове по договора за доставки за Украйна. От 2012 г. украинската копания спря да получава изцяло договорения обем, а от ноември 2015 г. Киев изобщо не купува руски газ, заменяйки го с реверсивни доставки от Европа. Украйна поиска изменение на условията за цените и изискваната предплата, както и отмяна на клаузата "вземай или плащай". Газпром пък настояваше за плащане на задълженията за вече доставен газ и компенсации.
През март тази година Газпром поиска от апелативния съд частично да отмени решението на Стокхолмския арбитраж по делото с Нафтогаз за доставките на газ.
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.