Кирил Петков: Енергетиката се използва като оръжие

Кирил Петков: Енергетиката се използва като оръжие

Новите интерконектори ни позволяват да направим нова енергийна карта на региона. Енергийните миксове на нашите страни могат да бъдат оптимизирани още по-добре за по-голяма ефективност на разходите, заяви премиерът Кирил Петков на международната министерска кръгла маса в София, посветена на регионалното сътрудничество за енергийна сигурност, диверсификация и зелен преход, която се провежда в резиденция "Бояна".

Във форума участват представители на Гърция, Румъния, Сърбия, Северна Македония, Азербайджан, Украйна, Турция и на Европейската комисия.

"Събрали сме се тук, за да покажем, че единството е сила, каза премиерът. Виждаме безпрецедентна война в Украйна. В същото време виждаме как енергетиката се използва за оръжие. Виждаме едностранно нарушение на договорите от страна на "Газпром". Единственият начин, по който можем да компенсираме тези негативни развития, е да се обединим и да осъзнаем, че диверсификацията, оптимизация и всички други синегрии помежду ни са налице", отбеляза премиерът Кирил Петков.

По думите му, на преден план излизат нови възможности за диверсификация. "Трансбалканският газопровод може да носи газ през Гърция, България, Турция, Румъния, Украйна и , съответно с енергийните връзки на територията на България, може вече да се пренася газа към Сърбия и към Република Северна Македония, така че възможностите са големи. Ако оптимизираме използването на електричество на регионалната пътна карта, то тогава можем да имаме допълнителни капацитети за газ. Имаме много възможности и аз съм много щастлив, че на днешната среща можем да започнем да работим, и че тази среща няма да е само една, а ще се създаде една постоянна работна група, която да преначертае регионалната карта на енергетиката", каза още Кирил Петков.

Според енергийния министър Александър Николов трудните времена показват „какви приятели имаш и кои приятели са наистина добри”. Той благодаря на всички, които са се отзовали на днешната среща.  

"Заради продължаващата война в Украйна и поведението на Русия, работата ни беше временно спряна. Следващата зима не е толкова далеч. Необходимостите са пред нас и следва да се действа", коментира Николов. 

"Ние на Балканите все намираме повод да спорим. Така е било векове наред и може би ще продължим да го правим. Когато времената са трудни обаче по-добре да загърбим нашите различия, така че да сме силни и единни, така че да решим проблемите. След това пак ще можем да сме конкуренти, да се съревноваваме. От криза всички излизат по-силни. Така че нека да не се сломим и да видим какво можем да реализираме", добави Александър Николов.

"Енергията се превърна в оръжие и нашето най-добро оръжие е солидарността и конкретните действия, които показват, че сме готови да вървим заедно", каза генералният директор на ГД "Енергетика" на Европейската комисия (ЕК) Дите Юл Йоргенсен. Той добави, че Русия наскоро е решила да спре доставките на газ за България и това е опит да се разцепи Европейският съюз и Съюзът трябва да отвърне със солидарност и конкретни действия. По думите му, само тогава може да се решат последствията от предизвикателствата по отношение на доставките, както и по-дългосрочните предизвикателства на енергийния преход.  

До предстоящата зима трябва да се реши въпросът със запълняемостта на газовите хранилища, допълни Дите Юл Йоргенсен. Той коментира, че експертите от ЕК са готови да предложат решения на проблемите с енергийната сигурност в региона. За целта има специална група, която да постигне конкретни резултати. 

"В този момент трябва да се покаже истинско партньорство. Целта на днешната среща е както да се покаже солидарност и единство, но и това да се демонстрира чрез конкретни резултати и действия", заяви генералният директор на ГД "Енергетика" на ЕК.   

Енергийният диалог никога не е бил толкова необходим, каза министърът на енергетиката на Румъния Вирджил-Даниел Попеску. Той смята, че сегашната енергийна несигурност трябва да бъде повратна точка за приключване на зависимостта от руски природен газ. "Трябва да се увеличи диверсификацията", изтъкна Вирджил-Даниел Попеску. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ