Кои са най-големите производители на ядрена енергия в света?

Кои са най-големите производители на ядрена енергия в света?

Близо 450 реактора по света захранват множество различни държави с ядрена енергия, която е отговорна за 10% от световното електрическо производство и 4% от глобалния енергиен микс.

Макар че някои страни се обръщат към ядрените електроцентрали като източник на чиста енергия, секторът отчита забавяне в сравнение с пиковите си стойности от 90-те години на миналия век.

От сайта VisualCapitalist.com са направили инфографика със страните, които според данни на Power Reactor Information System за 2020 г., генерират най-много електричество от ядрена енергия.

[[{"fid":"387192","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1755,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

От инфографиката става ясно, че само 15 държави са отговорни за около 91% от глобалното производство.

На първо място се нареждат САЩ, където 96 ядрени реактора са допринесли за 30,9% от глобалното производство на електричество от ядрена енергия през 2020 г. През същата година цели 88 от тези реактори са получили разрешение за удължаване с 20 години на тяхната експлоатация.

След Китай с 13,5% от световното производство, генерирано от 50 ядрени реактора. Азиатската страна обаче вероятно ще поеме първата позиция в бъдеще, като тя планира да изгради 150 нови реактора до 2035 г. в опит да постигне климатичните си цели. Тази мащабна инициатива може да струва 440 млрд. долара.

Трета е Франция, която има принос от 13,3% с 58 реактора, като топ 5 допълват Русия със 7,9% и Южна Корея с 6%.

Картината обаче е доста по-различна, когато става въпрос за делът ядрената енергия в националния енергиен микс, при който на преден план излизат редица по-малки страни, които просто не могат да се съревновават със световните гиганти при общото производство.

Голямото изключение е Франция, която освен водеща сила в общата генерация е и лидер по този показател, като през 2020 г. ядрената енергия е отговаряла за цели 70,6% от енергийния микс на страната.  Следват Словакия (53,1%), Украйна (51,2), Унгария (48,0%) и България (40,8%). Топ 10 допълват Белгия (39,1%), Словения (37,8%), Чехия (37,3%), Армения (34,5%) и Финландия (33,9%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 4-ти до 10-ти ноември
Намаляването на разходите на Volkswagen е необходимо след „десетилетия на структурни проблеми“
Съвети за водене на преговори от шеф на компания, управляваща активи за 2 млрд. долара
"Алианс за права и свободи" дава подкрепа за декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Пеевски
И от "Възраждане" се обявиха за повторно преброяване на гласовете от изборите
Борисов: Не държа да бъда премиер, но председателят на НС трябва да е от ГЕРБ
Причините, които могат да направят Тръмп или Харис следващия президент на САЩ
МЕЧ иска цялостно касиране на изборите