Крадците на ток струват на държавата милиони

Крадците на ток струват на държавата милиони

Милиони лева годишно губят абонатите и енергийните разпределителни дружества заради крадци на ток, съобщава НОВА ТВ. Само за миналата година "ЕВН България" е ощетено за над 1 200 000 лева. Загубите на ЧЕЗ, пък, за заради повече от 6 600 случая на манипулация на електромери.

Най-фрапантен пример за откраднат ток е от копачка на криптовалута. Това е потреблението средно за около 150 домакинства за месец. От "ЕНЕРГО ПРО" са установили 1 700 манипулирани електромера за близо 1 200 000 лева. Дори да се открие кражба на електричество често нарушителите остават ненаказани, тъй като е трудно доказуемо точно кой е манипулирал електромера, ако това не е очевиден факт. Откраднатата електрическа енергия обичайно се отразява по джоба на изрядните потребители. Ако крадците на ток искат "да излязат на светло", те трябва да платят сметките си за три месеца назад на цена от 7 стотинки за киловатчаст.

За сравнение, изрядните платци си купуват електроенергията на цена от 13-14 стотинки за киловатчас. Крадци на ток са дори собственици на луксозни имоти, автомобили и мощни компютри. Експерти съобщават, че е трудно да бъдат заловени крадците, като обясняват, че обикновено се нарушава пломбата, след което електромерът се манипулира по различни начини - чрез така наречения "байпас". А кражбата се отразява не само върху сметките на изрядните платци, а и върху качеството на подаването на ток.

В кражба са хващани дори и представители на бизнеса, опитвали се да избегнат плащането на фактури. Енергодружествата се борят с крадците чрез поставянето на "умни" електромери, които показват потреблението до три месеца назад, а ако електромерът е манипулиран, се полазва в реално време. Посочва се, че не са роми основно крадците на електричество. Например в пловдвивкия ромски квартал "Столипиново" от 2007 г. досега от 2% до 98 на сто е скочил процентът на абонатите, които си плащат сметките за ток.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ