Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МАЕ очаква натрупаният заради пандемията излишък от суров петрол да бъде изчистен до края на 2021 г.
Излишъкът от суров петрол, натрупан заради пандемията, ще бъде изчистен до края на 2021 г., тъй като търсенето ще започне постепенно да се възстановява. Това прогнозира Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Блумбърг.
„Търсенето очевидно ще бъде по-ниско за по-дълъг от очакваното през пролетта период“, се казва доклад на агенцията. МАЕ също така понижи прогнозата си за световното потребление на гориво на фона на въведените в редица страни нови ограничителни мерки. „Пазарът продължава да е крехък“, предупреждават от агенцията.
В Европа тенденцията за възстановяване започва да се обръща, като потреблението на гориво намалява през настоящето тримесечие на фона на нарастващият брой на заразени с COVID-19 и въведените в следствие на това ограничителни мерки.
Въпреки това МАЕ очаква, че натрупаните запаси от суров петрол ще бъдат изчистени през следващите 12 месеца, тъй като световната икономика демонстрира признаци за събуждане след започната ваксинация във Великобритания и САЩ. Цените на петрола отразяват този оптимизъм, като миналата седмица сортът Брент достигна деветмесечен връх от над 51 долара за барел.
В началото на 2021 г. световните запаси ще бъдат с 625 млн. барела повече в сравнение с нивото преди пандемията, като този излишък ще се разсее до следващия декември, смятат от МАЕ.
Понижаване на прогнозата за растежа
Макар че МАЕ понижи прогнозата си за растеж на световното търсене през 2021 г. със 110 хил. барела на ден, основно заради продължаващият натиск върху самолетното гориво, тя продължава да очаква значителен скок от 5,7 милиона барела на ден.
Според организацията през 2021 г. средното потребление ще бъде 96,9 млн барела на ден. Покупките на бензин и дизел ще бъдат „особено силни“, възстановявайки се на 99% от нивата си преди пандемията.
В комбинация с нарастващото търсене, световния петролен пазар ще бъде подкрепен и от усилията от групата на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известна като ОПЕК+.
Групата от 23 страни направи големи съкращения на добива през тази година, за да компенсира по-ниското потребление.
„Страните от ОПЕК + демонстрираха гъвкавост в коригирането на споразумението си за добива. Настоящата им политика е базирана на факта, че пазарът остава крехък и се нуждае от внимателни корекции“, казват от МАЕ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.