МАЕ запази прогнозата си за растеж на глобалното търсене на петрол

МАЕ запази прогнозата си за растеж на глобалното търсене на петрол

Международната енергийна агенция (МАЕ) запази прогнозата си за растежа на глобалното търсене на петрол през 2021 г. на 5,4 милиона барела на ден. Това се посочва в юлския доклад на МАЕ, който е бил прегледан от ТАСС.

След два последователни месеца на спад през юни, търсенето на петрол нарасна с 3,2 милиона барела на ден до 96,8 милиона барела на ден. "Силният икономически растеж, повишаването на нивата на ваксинация и облекчаването на мерките за социално отдалечаване колективно ще подкрепят по-голямото търсене на петрол през останалата част от годината", посочва енергийната агенция.

През 2022 г. ръстът в търсенето на петрол, според прогнозата на МАЕ, ще възлиза на 3 милиона барела на ден, но агенцията отбелязва, че рисковете остават поради нарастващия брой случаи на коронавирусна инфекция в света.

В същото време световните доставки на петрол през юни се увеличиха с 1,1 милиона, до 95,6 милиона барела на ден, на фона на нарастващото производство от страните от ОПЕК +.

Ръст на петролните резерви в страните от ОИСР 

Запасите от петрол на ОИСР през май са се увеличили с 18,1 милиона барела, но въпреки това стойността им е била 75,8 милиона барела под средното ниво през последните пет години.

"Общите индустриални запаси на ОИСР са се увеличили с 18,1 милиона барела през май до 2,945 милиона барела, 75,8 милиона барела под средното за периода 2016-2020 и 10,8 милиона барела под средното преди COVID, в периода 2015 -2019", се уточнява в доклада.

Миналия месец агенцията заяви в доклад, че МАЕ не изключва увеличение на резервите през май, но в същото време прогнозира продължаване на спада на търговските петролни резерви през юни. В доклада на МАЕ, публикуван през юли, се казва, че според предварителните данни за юни промишлените запаси от нефт в САЩ, Европа и Япония са намалели с 21,8 милиона барела.

Запасите от нефт при краткосрочно съхранение са намалели с 23,7 милиона барела през юни до 83,4 милиона барела на ден, което е най-ниското ниво от февруари 2020 година.

Повишено производство на петрол 

Страните от ОПЕК +, участващи в споразумението за намаляване на добива на петрол през юни 2021 г., увеличиха производството си с 500 хиляди барела на ден - до 40,9 милиона барела на ден, главно поради Саудитска Арабия, която съгласно споразуменията ОПЕК + връща намалените доброволно през февруари 1 милион барела.

И така, Саудитска Арабия през юни увеличи производството на петрол до 8,92 милиона барела на ден от 8,54 милиона барела на ден през май. Но кралството все още преизпълнява целта си за намаляване на добива на петрол с 26%. Русия през юни произвежда 9,52 милиона барела на ден (през май - 9,53 милиона барела на ден), като е изпълнила условията на споразумението с 96%.

Десет държави от ОПЕК през юни изпълниха споразумението със 123% от плана, а страните извън ОПЕК - с 97%. Държавите, участващи в споразумението ОПЕК+, постигнаха целите си за намаляване с 114% през юни.

МАЕ отбелязва, че Саудитска Арабия е увеличила производството на петрол през юни с 380 хиляди барела на ден в сравнение с май 2021 г. и с 1,37 милиона барела на ден в сравнение с миналата година. В същото време докладът отбелязва, че потреблението на петрол в страната се е увеличило.

През юли Саудитска Арабия, според МАЕ, може да увеличи производството на петрол с 580 хиляди барела на ден в съответствие със споразумението ОПЕК+ и възстановяване на производството след доброволно съкращаване. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ