Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът отново тръгна нагоре
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, след като опасенията, че западните санкции ще нарушат износа на руски петрол, оказаха по-голямо влияние върху пазара от възможността за увеличение на иранските доставки, предаде Ройтерс.
Съобщенията за пожар в най-голямата атомна електроцентрала в Европа след руско нападение също се отразиха на пазара, макар че пожарът на територията на АЕЦ „Запорожие“ в Украйна вече е потушен.
Към 8:25 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,04 долара, или 0,94%, до 111,5 долара за барел, след като предходната сесия поевтиня с 2,2%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,19 долара, или 1,11%, до 108,9 долара за барел, следвайки спад от 2,6% в четвъртък.
Очаква се цените на петрола да отбележат най-силните си седмични печалби от средата на 2020 г., като WTI е напреднал с 18%, а Брентът – с 14%.
Поскъпването се дължи основно на опасенията, че западните санкции срещу Москва заради конфликта в Украйна ще нарушат руските доставки на суров петрол и петролни продукти. Търговската активност с руския суров петрол се забави, тъй като купувачите се колебаят да правят покупки заради санкциите. Американският президент Джо Байдън е подложен на натиск да забрани вноса на руски петрол в САЩ.
„Ескалацията на войната на Русия в Украйна предизвика не само геополитически рискове, но и допринася за вече повишените инфлационни опасения“ посочи в бележка анализаторът на RBC Capital Кристофър Луни.
На пазара може да бъдат добавени близо 60 млн. барела петрола като част координирано освобождаване от резервите на страните членки на Международната агенция по енергия (МАЕ). Япония съобщи днес, че планира да освободи 7,5 млн. барела петрол, макар че това ще покрие малка част от търсенето.
Цените на петрола се понижиха в четвъртък за първи път от четири сесии, тъй като инвеститорите се фокусираха върху съживяването на иранското ядрено споразумение, което се очаква да засили износа на ирански петрол и да облекчи ограничените глобални доставки.
„Повишаването на цените, свързано с действителни и предполагаеми нарушения на износа на руски петрол, трябва повече от да компенсира всеки спад в цените от потенциално увеличение на доставки на суров петрол от Иран“, отбеляза в бележка анализаторът на Commonwealth Bank of Australia Вивек Дар.
Дар очаква цена от средно 110 долара за барел Брент през второто и третото тримесечие на тази година. „ Рискът е цените да се повишат над нашите прогнози в краткосрочен план", каза той, като добави, че е не е невъзможно Брентът да достигне 150 долара за барел.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.