Восъчна фигура на принцеса Даяна се появи в музея Гревен
Парижкият музей на восъчните фигури представи нова фигура на принцеса Даяна в „роклята на отмъщението“, десетилетия след трагичната ѝ смърт в града, съобщава Асошиейтед прес.
Музеят „Гревен“, един от най-старите восъчни музеи в Европа, облече фигурата на покойната принцеса на Уелс в черната прилепнала коктейлна рокля, която Даяна носи на събитие в галерия „Серпентайн“ в Лондон през 1994 г. Това беше същата вечер, когато крал Чарлз III — тогава принц Чарлз — призна по телевизията, че е имал извънбрачна връзка с Камила Паркър Боулс.
Самата рокля е известна сред обществеността като "роклята на отмъщението", тъй като е в рязък контраст с облеклата, които принцесата носи по време на брака си с престолонаследника.
За Париж почитта има допълнителна тежест. Даяна загина в автомобилна катастрофа в тунел край река Сена през 1997 г. и градът все още привлича почитатели, които оставят цветя и бележки на неофициални паметници.
Връзката на Даяна с Доди ал Файед и катастрофата, която ги уби, увековечиха връзката на Даяна с Париж.
Служители на музея съобщиха пред Асошиейтед прес, че директорът на Гревен е поръчал фигурата, след като не е бил впечатлен от своя колега в музея на восъчните фигури „Мадам Тюсо“ в Лондон преди няколко години. Те отбелязаха, че откриването се случва на 30-годишнината от експлозивното интервю, което Даяна дава на BBC „Панорама“, което според наблюдателите е накърнило авторитета на монархията и кралицата.
Високи токчета, перлена огърлица на врата ѝ и малка чанта, стисната в двете ѝ ръце, допълват скулптурата. Френската писателка Кристин Орбан, която написа „Мадмоазел Спенсър“, роман, представен от гледна точка на Даяна, каза, че фигурата е закъсняла.
Тя нарече черната рокля повратна точка в историята на Даяна. „Роклята е много важна за нейното освобождение, защото в кралското семейство черното се носи само за погребения, а след това такава секси рокля за принцеса на Уелс, е, това също е необичайно“, каза тя. „Затова тя решава да носи високите си токчета. И да отиде в галерия Serpentine, за да направи впечатление, да бъде снимана.“
Grevin, основан през 19-ти век, отдавна е препълнил богато украсените си зали с политически лидери, художници, фигури от поп културата – и, да, британски кралски особи.
Даяна ще бъде в добра компания. Кураторите я поставят редом до друг виден член на кралското семейство, починал в Париж – макар и векове по-рано: Мария-Антоанета.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.