Петролът поевтиня, докато фабриките в Шанхай се подготвят за повторно отваряне

Петролът поевтиня, докато фабриките в Шанхай се подготвят за повторно отваряне

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, докато фабриките в Шанхай се подготвят за повторно отваряне след локдауна в града заради разпространението на COVID-19, като това облекчи опасенията, свързани с търсенето на петрол, предаде Ройтерс.

Към 8:55 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,05 долара, или 0,04%, до 113,1 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,25 долара, или 0,23%, до 108,0 долара за барел.

И двата сорта поскъпнаха с над 1% през предходната сесия, достигайки най-високите си нива от 28 март насам, заради политическата криза в Либия. Страната заяви, че не може да достави петрол от най-голямото си петролно находище и затвори друго находище поради политически протести.

„Прекъсванията в Либия задълбочиха безпокойството относно ограниченото глобално предлагане“, каза Аджай Кедиа, директор на консултантска компания Kedia Commodities.

Последният удар в доставките дойде точно когато търсенето на гориво в Китай, най-големият вносител на петрол в света, се очакваше да се повиши, тъй като производствените заводи в Шанхай се подготвят да подновят работа.

Въпреки това цените на петрола все още са уязвими на шокове в търсенето, тъй като Китай продължава да налага строги ограничения, за да овладее огнища на коронавирус.

„За да могат цените на петрола да тръгнат по устойчива траектория е необходимо повторното отваряне на градовете в континентален Китай. Едва тогава може да се говори за устойчиво икономическо възстановяване, което поддържа търсенето на петрол“, посочи в бележка управляващият директор на SPI Asset Management Стивън Инес.

Междувременно възможността за забрана на Европейския съюз за руския петрол заради инвазията му в Украйна продължава да държи пазара в под напрежение. Късно вчера Украйна заяви, че Русия е започнала очаквана нова офанзива в източната част на страната.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ