Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва за трети пореден ден
Цените на петрола регистрираха нови повишения в ранната търговия във вторник на фона на опасенията, че нова буря може да повлияе на добива в Тексас през тази седмица, предаде Ройтерс.
Към 8:50 часа часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,47 долара, или 0,64%, до 73,98 долара за барел, след като предходната сесия напредна с 0,8% Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,50 долара, или 0,71%, до 70,95 долара за барел, след като вчера поскъпна с 1,1%. Това е трети ден на ръст за двата бенчмарка, като те са близо до най-високото си ниво то началото на август.
В понеделник започна евакуация на офшорни петролни платформи в района на крайбрежието на САЩ в Мексиканския залив заради приближаващата тропическата буря Никълъс. Тя се е насочила към брега на Тексас с ветрове със скорост от 113 километра в час. Експертите предупреждават, че тя може да засегне и Луизина, която все още не се е възстановила от урагана Айда.
„Притесненията относно Никълъс предизвикаха покупки на петролния пазар, тъй като е вероятно той да удари района, опустошен от Ийда, въпреки че не се очаква да е толкова силен, колкото урагана“, коментира Хиройки Кикукава от Nissan Securities.
Над 40% от капацитета за производство на петрол и газ на САЩ в района на Мексиканския залив беше извън строя в понеделник – две седмици след като Айда връхлетя брега на Луизина.
На пазара се отразиха и надеждите за подновяване на преговорите за ядреното споразумение между Иран и Запада, след като вчера стана ясно, че Техеран ще възстанови достъпа на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) до камерите за наблюдения на ядрените съоръжения в страната.
Междувременно анализаторите очакват добива от петрол от най-големите седем шистови региона в САЩ да нарасне с 66 хил. барела на ден през октомври до 8,1 млн. барела на ден – най-високото ниво от април 2020 г. насам.
Вчера ОПЕК понижи прогнозата си за обема на предлагането от страни извън организацията тази година със 170 000 барела дневно, най-вече заради разпространението на Делта варианта на коронавируса.
Като цяло се очаква предлагането през 2021 г. да нарасне с 900 000 барела дневно до 63,8 млн. барела дневно, най-вече заради увеличенотопроизводство на Канада, Русия, Китай, САЩ, Бразилия и Норвегия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.