Петролът прескочи прага от 100 долара за барел

Петролът прескочи прага от 100 долара за барел

Цените на петрола се повишиха с над 5% в ранната търговия днес, като сортът брент премина прага от 100 долара за барел за първи път от 2014 г. насам, след като Русия предприе военни действия срещу Украйна, предаде Ройтерс.

След като руският президент Владимир Путин обяви „специална военна операция“ в Донбас, украинският външен министър Дмитро Кулеба написа в Twitter, че Русия е започнала пълномащабна инвазия в страната.

Към 8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 5,38 долара, или 5,56%, до 102,22 долара за барел, достигайки най-високото си ниво от септември 2014 г. насам. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 4,92 долара, или 5,34%, до 97,02 долара за барел

Цените на петрола се повишиха с над 20 долара за барел от началото на 2022 г. на фона на опасенията, че САЩ и Европа ще наложат санкции на руския енергиен сектор, които могат да доведат до нарушаване на доставките.

Русия е вторият най-голям производител на петрол в света. Освен това страната е най-големият доставчик на природен газ в Европа, като 35% от потреблението на газ от ЕС идва от Русия,

„Съобщението на Русия за специална военна операция в Украйна тласна цената на Брента над 100 долара за барел. Тази нарастващата несигурност идва в момент, когато петролният пазар вече е стегнат. Това го прави уязвим и затова цените вероятно ще останат нестабилни и повишени“, коментира Уорън Патерсън, ръководител на проучването на стоките на ING.

Западните държави и Япония във вторник наложиха нови санкции на Русия заради изпращането на войски в отцепилите се региони в Източна Украйна.

„Проблемът не е само в геополитическия риск, но и в по-нататъшен натиск върху предлагането. Доставките от Русия може да изчезнат в рамките на една нощ, ако страната бъде изправена пред санкции. ОПЕК може да произвежда достатъчно бързо, за да покрие тази зейнала дупка“, заяви икономистът на OCBC Хауи Лий.

Някои членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) заявиха, че няма нужда групата и нейните съюзници да увеличават производството, тъй като потенциалната сделка между Иран и световните сили за съживяване на ядреното споразумение от 2015 г. може да увеличи доставките на петролния пазар.

Япония и Австралия заявиха в четвъртък, че са готови да използват своите петролни резерви, заедно с други държави-членки на Международната енергийна агенция (IEA), ако глобалните доставки бъдат засегнати от кризата в Украйна.

Анализаторите предупреждават и за инфлационен натиск върху световната икономика при цени на петрола от 100 долара, особено в Азия, която разчита много на вноса за покриване на енергийните си нужди.

Междувременно пазарни източници заявиха, че според данните на Американския петролен институт запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 6 млн. барела миналата седмица. Запасите от бензин са се увеличили с 427 хил. барела, а тези на дестилати са намалели с 985 хил. барела.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ