Проучват дали АЕЦ „Белене” може се построи на пазарен принцип

Проучват дали АЕЦ „Белене” може се построи на пазарен принцип

Министерски съвет възложи на министър на енергетиката в тримесечен срок да направи технико-икономически и правен анализ за възможностите за изграждане на атомна централа на площадката в Белене, но, изцяло на пазарен принцип. Това съобщи пред журналисти днес министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова след заседанието на кабинета. Проектът трябва да е без пряко и косвено участие на държавата, без държавни гаранции и без задължение за изкупуване на електроенерията, уточни тя.

В този анализ трябва да има вариант активите и пасивите на НЕК, свързани с този проект да бъдат обособени в отделно търговско дружество, което по-късно да може да бъде приватизирано. С такова решение се защитава публичния държавен интерес, защото НЕК получи пари за да си плати задълженията и тези пари трябва да бъдат върнати на държавата, каза министърът на енергетиката.

С ръководството на БАН беше обсъдено възможностите на Академията да работи за създаването на стратегия и анализ за развитието на енергетиката и Българският енергиен холдинг ще възложи на БАН такава задача, допълни Петкова.

Тя припомни, че днес в МС е имало среща с представители на Индустриалната търговска банка на Китай, на която те са потвърдили своя интерес към финансиране на проект за АЕЦ "Белене". Мисля, че този инвеститорски интерес трябва да бъде проверен, добави Петкова. По думите на министър Петкова има и други инвеститори, които се интересуват от проекта за атомна централа в Белене.

По-рано днес стана ясно, че Индустриалната търговска банка на Китай проявява интерес към финансирането на търговски проект за изграждането на АЕЦ „Белене”. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет след среща на представители на банката с премиера в оставка Бойко Борисов, в която са участвали и вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика в оставка Томислав Дончев, и министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова.

На срещата министър-председателят е подчертал условията на българското правителство за изграждането на АЕЦ "Белене" - реализация на проекта на пазарна основа, без инвестиции от страна на държавата и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената електрическа енергия.

Представителите на индустриалната търговска банка на Китай са потвърдили готовността си за финансиране на проекта при тези условия. Това стана възможно, след като НЕК ЕАД плати на АО „Атомстройекспорт” сумата 601 617 133 евро по арбитражното дело между двете компании, присъдена за произведено оборудване, а руската компания от своя страна се отказа от натрупаните след постановяването на арбитражното решение лихви.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ