Рисков проект ли е АЕЦ „Белене“ за енергетиката ни?

Рисков проект ли е АЕЦ „Белене“ за енергетиката ни?

България ще води преговори с пет компании за реализация на проекта за АЕЦ "Белене". Три от тях са заявили желание да бъдат стратегически инвеститори, а другите две са готови да доставят оборудване - турбини и системи за сигурност.

Руската „Росатом“ – „Атоменергопром“ и американската „Дженерал Електрик“ са сред определените общо пет фирми, които ще бъдат поканени да подадат оферти за АЕЦ „Белене“, обявиха на 19 декември от министерството на енергетиката. Покани за подаване на обвързващи оферти ще бъдат изпратени и до китайската CNNC, корейската хидро- и ядрена корпорация, и френската „Фраматом САС“.

Според работната комисия с представители от Министерството на енергетиката, "Български енергиен холдинг" ЕАД, "Национална електрическа компания" ЕАД и "Електроенергиен системен оператор" ЕАД, всички тези компании отговарят на условията за опит в изграждане и инвестиране на ядрени мощности и имат адекватна финансова способност да обезпечат задълженията за инвестиране и участие в проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“.

До края на януари 2020 ще бъдат изпратени покани на компаниите от „краткия списък“ за подаване на обвързващи оферти. Компаниите „Фраматом САС“ и „Дженерал Електрик“ са включени в кратката листа, тъй като и двете фирми са заявили интерес за участие в проекта чрез доставка на оборудване – „Фраматом“ като доставчик на системи за безопасност, а „Дженерал Електрик“ като проектант и доставчик на различни пакети, включително, но не ограничено до вторичния цикъл, състоящ се от основно оборудване на турбинна зала, както и на компресорите, трансформаторите и друго евакуационно оборудване. Двете фирми предлагат и да осигурят финансиране за системите, които ще доставят, поясняват от министерството на енергетиката.

„На около 2 млрд. и 300 млн. лв. се оценява участието на България, така че ние може да имаме съществен дял в бъдещата компания. Проектът трябва да се състои, но ние трябва да решим въпросът за баланса, тоест да развием и помпените мощности на системата“, заяви в ефира на БНТ енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

От своя страна енергийният експерт Иван Хиновски коментира, че компаниите, желаещи да бъдат инвеститори, са имиджови в света, но подходът за избора им е грешен.

„Не може България да води преговори с 5 компании, в същото време да се загърбва стратегическият партньор. Водещата компания ще бъде „Росатом“ и тя трябва да си избира инвеститори“, коментира Иван Хиновски. Той определи новата централа като рисков проект.

„АЕЦ „Белене“ е много сложен и много рисков проект. Според мен той не е нужен на нашата енергийна система. АЕЦ „Белене“ ще окаже тежко въздействие върху бюджета на държавата“, каза още Иван Хиновски.

„Няма безрискови проекти, но този риск е управляем. Ако не действаме проактивно, ние наистина ще останем без ток“, прогнозира енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

Припомняме, че процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“ бе публикувана на 22-ри май тази година в Официален вестник на Европейския. В рамките на поканата бе дадена и възможност за заявяване на интерес за придобиване на миноритарно участие в бъдещата проекта компания, както и/или за закупуване на електрическа енергия от бъдещата електроцентрала. 13 кандидата подадоха заявления, а седем от компаниите заявиха интерес да участват като стратегически инвеститор в проекта. Процедурата е гъвкава и дава възможност на избрания стратегически инвеститор да води разговори с компаниите, заявили миноритарно участие в проекта или интерес за закупуване на електрическа енергия. Северна Македония заяви интерес за придобиването на миноритарен дял в проектната компания, както и за изкупуване на електрическа енергия от АЕЦ "Белене". 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Руската Белгородска област обяви извънредно положение заради продължаващите атаки от украинските сили
Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка
„Туристите вече не идват“: Криза в крайбрежния туризъм в няколко региона на Италия
Иман Хелиф заведе дело срещу Х, Илон Мъск, Джоан Роулинг и Тръмп
Времето: Отново жълти и оранжеви кодове за много горещо време
Играта на сигурно - най-рискованата лидерска стратегия
Цитат на деня
Малките предприятия с над 8 млн.лв. нетни приходи от продабжи подлежат на задължителен финансов одит
Българска авиокомпания ще изпълнява четири карго полета седмично от Китай до София
На днешната дата, 14 август. Рождениците днес
Язовирите пресъхват, от екоминистерството искат спешни действия за осигуряването на питейна вода
Съдът прибра три суперлимузини от луксозния автопарк на Румен Гайтански-Вълка
Броят на корабите с втечнен газ и насипно зърно през Панамския канал спадна наполовина заради сушата