Ще остане ли ЧЕЗ в България – ясно до края на лятото

Ще остане ли ЧЕЗ в България – ясно до края на лятото

Все още няма окончателно решение дали ЧЕЗ ще остане на българския пазар. Това каза в Благоевград Карел Крал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.  По думите му това лято се очаква да стане ясно дали ще има сделка, или не.

„Ние вървим в двете посоки и правим планове за двата варианта. Процесът на продажба не е започнал от ЧЕЗ, а имаше купувачи, които дойдоха в Прага и са заявили, че имат интерес. Ние не чакаме дали има сделка, или не. За нас е важно нашите клиенти да са захранени и да има добра доставка на тока. Правим планове за развитие и ако има промяна на собственика на част от акциите, тъй като не всички са на ЧЕЗ”, каза Карел Крал.

Вижте още: ЧЕЗ иска по-голям дял в цената на електроенергията

През януари ЧЕЗ обявиха, че проучват пазарния интерес към дейностите си у нас, включително към електроразпределителното дружество „ЧЕЗ Електро България” АД, което осигурява ток над 2 милиона домакинства в Западна България.

Сред българските инвеститори, проявили интерес към активите на компанията, е въглищна електроцентрала във Варна, два завода за възобновяема енергия и търговец на електроенергия.

Докладът на КЕВР по ценовите предложения от 31 май 2017 г. предвижда намаляване на дела на ЧЕЗ в крайната цена на електроенергията, въпреки увеличението за битовите клиенти, съобщиха междувременно от пресцентъра на дружеството. На 100 лева сметка за ток за клиентите на ЧЕЗ на регулиран пазар, за ЧЕЗ остават едва 8.41 лева. Останалата сума се разпределя между НЕК/ЕСО/производители (74.92 лв.) и Националната агенция по приходите (16.67 лв.). Това означава, че въпреки повишаването на крайните цени, в случай, че бъде прието такова решение, то ще има негативен ефект за ЧЕЗ, а средствата, предвидени за доставка на електроенергия до крайните клиенти, за поддържане и развитие на мрежата, отново ще бъдат на критичен минимум.

Намаляването на дела на ЧЕЗ се дължи основно на увеличената цена за технологичен разход, с близо 37%, която се изравнява с цената, по която НЕК продава енергия на снабдителите – 107 лв. за мегаватчас. В същото време нивата на признатия технологичен разход остават едни от най-ниските в Европа – 8%. Това излага на риск финансовата стабилност на електроразпределителното дружество, което обслужва Западна България, коментират от дружеството

Решение с такъв негативен финансов ефект ще влоши допълнително регулаторната рамка, ще повлияе отрицателно на енергийния бизнес като цяло и ще ограничи възможностите за инвестиции в мрежата до нормативно определения минимум. От друга страна, липсата на възможности за инвестиции в мрежата в условия на възраждаща се икономика, ще окажат отрицателен ефект и върху икономическо развитие на страната.

ЧЕЗ Електро и ЧЕЗ Разпределение са публични дружества, в които 33% са собственост на големи, български пенсионни фондове и индивидуални инвеститори. От подобно негативно решение ще бъдат нарушени интересите на всички акционери и клиентите на компаниите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ