Спирането на вноса на руски газ - шок за индустрията и животновъдството

Спирането на вноса на руски газ - шок за индустрията и животновъдството

Газпром спря ненадейно доставките на газ за България, заради отказа на страната да плаща вноса в рубли. Според енергийния министър Александър Николов това е в разрез с договора, който предвижда разплащането да е в долари. Мениджър Нюз потърси за коментар Иван Хиновски, енергиен експерт и председател на Българския енергиен и минен форум.

- Господин Хиновски, енергийният министър обяви, че резервите от газ са осигурени за един месец. Достатъчен ли е този период за преодоляване на шока от спрените доставки днес?

- Все още не знаем дали са спрени само за днес или въобще, дали е намалено подаването, или има някаква игра, за която ние нищо не знаем. Този ход за всички бе изненадващ. Един месец не е достатъчен индустрията, здравеопазването и домакинствата да излязат от шока и да се пренастроят към друга алтернатива. За подобна мярка са необходими от 3 до 5 години.

- Имаме ли полезен ход в тази ситуация?

- Незабавен старт на добива на природен газ от вече доказани находища на суша и в българската акватория на Черно море, проучване на други находища, промени в законодателството и приемане на нов закон за подземните богатства, подписване на анекс към съществуващия договор за доставка на природен газ от Азербаджан, който да гарантира внос не само на договорените количества, но и на допълнителни, осигуряване на доставки на LNG на терминали „Ревитуса“ в Гърция, и “Мармара ереглеси”  в Турция, изграждане на LNG на терминала срещу Александропулис и проучване на възможностите за включване в проекти за други терминали за втечнен природен газ, изграждане на геотермални централи за производство на топлинна енергия и включването им в енергийния баланс. Това са само част от мерките, описани в План 22, който Българският енергиен и минен форум представи през март. 

- Допустимо и технически възможно ли е да се възползваме от количествата за Сърбия и Унгария, които транзитираме? 

- Абсурд! Това е недопустимо, защото е нелоялна търговска практика. А и ще търпим санкции.  

- Как ситуацията ще рефлектира върху индустрията и домакинствата? 

- Спирането на руските доставки на газ не е толкова фатално за домакинствата, защото повечето имат алтернативни източници на отопление. Но ще бъде гибелно за индустрията – особено за химическата и за машиностроенето. Фатални последици ще има за фермерите, които ползват природен газ за отопление на птицеферми, свинеферми и пр.  

На този фон преустановеното разширение на газохранилището в Чирен ще утежни ли допълнително обстановката?

- Разширението на наземната част на газохранилището в Чирен е един безотговорен и излишен проект. Намирам за правилно спирането му. Всички досегашни опити това да се направи, бяха обречени на провал.

Интервюто на Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: Замразяване на войната ще позволи на Русия да използва ресурсите на Украйна за нова офанзива
„Джо, уволнен си!“: Тръмп отне достъпа на Байдън до класифицирана информация
Битокойнът изостава от златото, тъй като търговската война тласка инвеститорите към активи убежища
Съдия блокира достъпа на екипа на Мъск до данни на финансовото министерство
Балтийските държави прекъсват връзките си с руската електропреносна мрежа
7 начина да превърнете провала във възможност
Караджов поиска подходящи анти-дрон системи за всички български летища
Украинската армия отрече Русия да е превзела Торецк