Спирането на вноса на руски газ - шок за индустрията и животновъдството

Спирането на вноса на руски газ - шок за индустрията и животновъдството

Спирането на вноса на руски газ - шок за индустрията и животновъдството

Газпром спря ненадейно доставките на газ за България, заради отказа на страната да плаща вноса в рубли. Според енергийния министър Александър Николов това е в разрез с договора, който предвижда разплащането да е в долари. Мениджър Нюз потърси за коментар Иван Хиновски, енергиен експерт и председател на Българския енергиен и минен форум.

- Господин Хиновски, енергийният министър обяви, че резервите от газ са осигурени за един месец. Достатъчен ли е този период за преодоляване на шока от спрените доставки днес?

- Все още не знаем дали са спрени само за днес или въобще, дали е намалено подаването, или има някаква игра, за която ние нищо не знаем. Този ход за всички бе изненадващ. Един месец не е достатъчен индустрията, здравеопазването и домакинствата да излязат от шока и да се пренастроят към друга алтернатива. За подобна мярка са необходими от 3 до 5 години.

- Имаме ли полезен ход в тази ситуация?

- Незабавен старт на добива на природен газ от вече доказани находища на суша и в българската акватория на Черно море, проучване на други находища, промени в законодателството и приемане на нов закон за подземните богатства, подписване на анекс към съществуващия договор за доставка на природен газ от Азербаджан, който да гарантира внос не само на договорените количества, но и на допълнителни, осигуряване на доставки на LNG на терминали „Ревитуса“ в Гърция, и “Мармара ереглеси”  в Турция, изграждане на LNG на терминала срещу Александропулис и проучване на възможностите за включване в проекти за други терминали за втечнен природен газ, изграждане на геотермални централи за производство на топлинна енергия и включването им в енергийния баланс. Това са само част от мерките, описани в План 22, който Българският енергиен и минен форум представи през март. 

- Допустимо и технически възможно ли е да се възползваме от количествата за Сърбия и Унгария, които транзитираме? 

- Абсурд! Това е недопустимо, защото е нелоялна търговска практика. А и ще търпим санкции.  

- Как ситуацията ще рефлектира върху индустрията и домакинствата? 

- Спирането на руските доставки на газ не е толкова фатално за домакинствата, защото повечето имат алтернативни източници на отопление. Но ще бъде гибелно за индустрията – особено за химическата и за машиностроенето. Фатални последици ще има за фермерите, които ползват природен газ за отопление на птицеферми, свинеферми и пр.  

На този фон преустановеното разширение на газохранилището в Чирен ще утежни ли допълнително обстановката?

- Разширението на наземната част на газохранилището в Чирен е един безотговорен и излишен проект. Намирам за правилно спирането му. Всички досегашни опити това да се направи, бяха обречени на провал.

Интервюто на Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ