Световният добив на петрол през второто тримесечие може да спадне с 10 млн. барела на ден

Световният добив на петрол през второто тримесечие може да спадне с 10 млн. барела на ден

Световният добив на петрол от април до юни може да спадне с 10 милиона барела на ден поради запълване на хранилищата и намаляване на търсенето на фона на разпространението на новия коронавирус. Това прогнозира консултантската компания IHS Markit, цитирани от Блумбърг.

Анализаторите очакват свиване на добива във всички райони на света, включително в страните от ОПЕК, предаде ТАСС. Най-много ще бъде намалено производството в САЩ и Русия, прогнозират експертите. В момента по данни на световната агенция за енергия (МАЕ) всекидневно в света се добиват близо 100 милиона барела петрол.

Търсенето на суровината през второто тримесечие на 2020 година ще намалее с 16,4 милиона барела на ден спрямо същия период на миналата година, предава БТА.

Цената на петрола сорт Брент през април може да се понижи до 10 долара на барел, а някои производители могат да се сблъскат с отрицателни цени, т.е. да бъдат принудени самите те да плащат на купувачите, се казва в прогнозата.

Петролните котировки през март се сринаха до минимални стойности от началото на века тъй като участниците в споразумението ОПЕК+ не успяха да с договорят за неговото продължаване, както и заради пандемията от коронавирус.

Тази пандемия, по думите на ръководителя на МАЕ Фатих Бирол, е довела до свободно падане на търсенето, чийто срив може да достигне до 20 милиона барела на ден.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи
Денят в цифри
Ричард Брансън за двете най-важни думи, които всички успешни лидери казват
Почина и младата жена, която беше с 85 % изгаряния след взривовете в Елин Пелин
Франция арестува за шпионаж популярен руски шеф-готвач, издал се сам при престой в България
Тръмп предсказва заплаха от Трета световна война, ако Харис спечели изборите, връща се в града на стрелбата
Астронавтите от капсулата „Starliner“ остават космически заложници, НАСА каза, че не знае кога ще може да ги върне
Страните от Г-20 съгласни за промяна в облагане на свръхбогатите, но по-нататък