11 страни от ЕС са против исканията на Брюксел за повече правомощия в социалната сфера
Преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Порто, фокусирана върху социалните въпроси, 11 страни членки, включително България, излязоха със съвместно изявление, в което предупреждават Лисабон - и Брюксел - да зачитат националните правомощия при разработването на политики в области като трудовата политика и заетостта, пенсиите, образованието и грижите за децата, пише европейската редакция на Politico, цитирана от Агенция "Фокус".
Както пише изданието, въпреки че страните не стигат до там да кажат на Португалия да се откаже от целите си за срещата на 7 май, това е „грубо предупреждение“, че 11-те смятат, че „социалното дистанциране не е само за времето на пандемията, но важи и за правенето на политики“. Изявлението, според мнението на Politico, е и неофициален, но ясен вот на недоверие към Европейската комисия за начина, по който управлява коронавирусната криза и знак на нежелание да се даде по-голяма власт на Брюксел.
„Целевите действия на ниво ЕС могат да допълнят националните действия, но всяко действие на равнище ЕС трябва да зачита изцяло разделението на компетенциите на Съюза, неговите държави-членки и социалните партньори. Всяка инициатива на ЕС в тези области трябва да бъде в съответствие с принципите на субсидиарност и пропорционалност и се нуждае от внимателно обмисляне на различните национални условия, предизвикателства и институционална структура. Определянето на заглавни цели на ниво ЕС би могло да помогне за насочване на националните дебати, политики и реформи“, се посочва в изявлението.
Изявлението - под формата на т.нар. „нон-пейпър“ е одобрено от Австрия, България, Дания, Естония, Финландия, Ирландия, Латвия, Литва, Малта, Нидерландия и Швеция.
Групата включва по-специално всички членове на така наречената пестелива четворка - Австрия, Дания, Нидерландия и Швеция - които сформиха важен алианс миналата година, когато настояха да се ограничи увеличението на бюджета на ЕС и да се ограничи размера на общия дълг, използван за финансиране на фонда за възстановяване след пандемията. Но широката гама от други участващи държави показва, че съпротивата да се даде по-голяма власт на ЕС в социалната политика не е само в сферата на паричната политика.
Португалският министър-председател Антонио Коща е един от най-видните лидери на социалдемократите в ЕС и той отдавна има амбиции да използва шестмесечното председателство на своята държава в Съвета, за да подчертае чувствителността му по въпросите на социалното благосъстояние. Коща обяви срещата на върха с фанфари и дори анонсира плановете си да предаде на живо голяма част от процедурите на срещата на върха, за да даде на „хората в Европа възможност да се включат в дискусиите, които ще повлияят на ежедневието им, като например, работни места, справедливи условия на труд, равни възможности, по-добро здравеопазване и социална защита“, се казва в прессъобщение на Лисабон.
Лидерите на Европейския съвет приеха европейски стълб на социалните права на подобна среща на върха в Гьотеборг, Швеция, през ноември 2017 г. Мария Жоао Родригес, португалски член на Европейския парламент по това време, беше движеща сила зад инициативата и предстоящото събитие в Порто се смята за последващо усилие за гарантиране, че целите от 2017 г. са в сила.
Германският канцлер Ангела Мекел не присъства на социалната среща на върха през 2017 г., разгневявайки Родригес и някои други официални лица, които приеха това като сигнал, че лидерът на най-богатата и мощна държава в Европа не смята социалната политика за приоритет.
Португалското председателство не отговори веднага на искане за коментар.
В своя неофициален документ 11-те страни все пак изказват похвали за самата среща на върха в Порто и за „плана за действие“, изготвен от Комисията.
„Предвид пандемията на COVID-19, която има големи социално-икономически последици за всички държави-членки и предстоящия двоен цифров и зелен преход, Социалната среща на върха идва своевременно“, пишат те. „Планът за действие по стълба на социалните права от Комисията е добре дошъл принос към дискусиите.“
Акцентът на 11-те държави върху първенството на държавните политики в социалната политика подчертава опасенията в столиците на ЕС от възможността за предоставяне на повече правомощия на Комисията, която иска да налага решенията си в все повече сфери, като едно от предложенията е създаване на Европейски здравен съюз.
Но провалът на Комисията в управлението на ваксинационната стратегия на ЕС, включително предварителните споразумения за покупки на препарати, за които някои държавни и правителствени ръководители на ЕС казват, че са небрежно изготвени, са аргумент за столиците да не позволят предоставянето на повече власт на Брюксел в сфери, за които избирателите държат отговорни националните власти.
В своя неофициален документ страните подчертаха значението на създаването на работни места и преквалификацията и образованието за работниците, особено в сектори, засегнати от изменението на климата или технологичното развитие.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.