1/5 от парите за селско стопанство в Европа ще отиват за биоземеделие

1/5 от парите за селско стопанство в Европа ще отиват за биоземеделие

Министрите на земеделието на Европейския съюз се споразумяха да отделят част от масивния бюджет за земеделска политика на ЕС за програми, които защитават околната среда, съобщава Ройтерс. Министрите се съгласиха, че 20% от плащанията за фермери ще бъдат предназначени за зелени схеми като биологично земеделие или агролесовъдство. Земеделските производители няма да имат достъп до парите за други цели.

Новата политика ще започне от 2023 г., като министрите се договориха за двугодишна пилотна фаза за зелените схеми, което означава, че те ще станат задължителни от 2025 година. Някои държави изразиха опасения, че обвързването на пари с екологични цели би означавало парите да останат неизразходвани.

"Не можем просто да оставим на държавите членки да решат дали да се използват екосхеми и ако да, какви пари ще бъдат предоставени“, заяви германският министър на земеделието Юлия Кльокнер, която председателства днешната среща. ЕС е към края на двугодишната борба за преразглеждане на своята селскостопанска политика, за да се опита да я приведе в съответствие с ангажиментите на съюза по отношение на изменение на климата, като същевременно подкрепя поминъка на фермерите. Селскостопанската политика като цяло ще използва приблизително една трета от бюджета на ЕС в общ размер от 1,1 трлн. евро за периода 2021-2027 г., който ще бъде разделен между директни плащания за фермери и друга подкрепа за развитие на селските райони.

Тъй като земеделските обекти представляват 40% от цялата земя в рамките на ЕС, земеделието има голямо влияние върху здравето на естествените местообитания в Европа. Земеделието е най-често цитираната заплаха за природата в Европа на фона на интензивни земеделски техники, включително пестициди и напояване, съобщи в понеделник Агенцията за околната среда на ЕС.

Има мнения, че делът от 20% за зелените схеми е твърде нисък. "Земеделските министри продължават до голяма степен фермерска политика, която ще хвърля парите на данъкоплатците върху замърсяващото, индустриализирано земеделие поне до 2027 г.“, заяви старшият политически директор на WWF Джабер Руис.

Преговорите за земеделска политика не завършват с постигната в сряда сделка. Сега страните от ЕС трябва да постигнат споразумение с Европейския парламент и Европейската комисия относно конкретните правила, като се очаква евродепутатите да гласува политиката през настояща седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“