20 държави казаха "Да" за създаване на Европейска прокуратура
20 държави, сред които и България, са постигнали политическо съгласие за създаването на новата Европейска прокуратура, обяви днес Съветът на ЕС по правосъдие. Освен нашата страна, идеята е подкрепена от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Чехия.
Новата институция ще действа като единна прокуратура на територията на всички участващи държави от ЕС и ще бъде високоспециализирана и независима служба извън съществуващите институции и служби на ЕС.
Европейската прокуратура ще действа в интерес на ЕС и няма да иска, нито да приема указания от институциите на ЕС или от националните власти. Новите европейски прокурори ще започват бързи разследвания в цяла Европа и ще осъществяват постоянен обмен на информация. На централно равнище службата ще упражнява надзор върху разследванията и повдигането и поддържането на обвиненията на национално равнище, за да се осигурят съгласуваност и единен подход в ЕС. Ако Европейската прокуратура се заеме с дадено разследване, националните власти няма да упражняват правомощията си по същото престъпно деяние.
След като новата служба започне работа, независимите европейски прокурори ще имат правомощия да извършват разследвания и да повдигат и поддържат обвинения за престъпления, засягащи бюджета на ЕС, като корупция или измами с общностни средства, или трансгранични измами с ДДС, отбелязва Европейската комисия, поясняват от Съвета на ЕС по правосъдие.
Всяка година в Европа националните бюджети губят приходи от ДДС от поне 50 милиарда евро заради трансгранични измами, гласи един от основните аргументи за формирането на новата европейска служба. Транснационалната организирана престъпност трупа печалби от милиарди евро всяка година със заобикалянето на националните правила и избягването на наказателно преследване. Извън областта на ДДС, през 2015 г. държавите от ЕС установиха и съобщиха на ЕК за нередности, свързани с измами за около 638 милиона евро. Средствата за борба с широкомащабните трансгранични финансови престъпления, с които разполагат националните прокурори, са ограничени.
Европейската прокуратура ще може да разследва престъпления срещу бюджета на ЕС, както и измами с ДДС, като например измами със средства на ЕС над 10 000 евро и трансгранични измами с ДДС над 10 милиона евро. Тя ще може да извършва бързи трансгранични действия, без да е необходимо да прибягва до бавни процедури за съдебно сътрудничество. Тя ще повдига обвинения срещу уличените направо пред националните съдилища. Това би трябвало да доведе до по-успешно наказателно преследване и възстановяване на парите от измамата.
Европейската прокуратура ще отговаря за наказателното разследване, докато Европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС (ОЛАФ) ще продължи да се занимава с административно разследване на нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС. Този подход ще осигури възможно най-голяма защита на бюджета на ЕС с увеличаване на броя на осъдителните присъди и на размера на възстановените средства.
След приемането на общ подход, постигнат днес между 20-те държави, Европейският парламент трябва да даде съгласието си, преди регламентът да бъде приет окончателно. Други държави от ЕС могат също да се присъединят по всяко време.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.