Борисов: ЕС мобилизира пакет от над 3,3 млрд. евро за Западните Балкани

Борисов: ЕС мобилизира пакет от над 3,3 млрд. евро за Западните Балкани

ЕС мобилизира пакет от над 3,3 млрд. евро за Западните Балкани. Това е незабавна подкрепа за здравния сектор". Това каза министър-председателят Бойко Борисов на брифинг в Министерския съвет след видео Срещата на върха ЕС-Западни Балкани. 

Премиерът добави, че за нуждите на социално-икономическо възстановяване пакетът е от макрофинансова помощ в размер 730 млн. евро. И 1,7 млрд. евро помощ от Европейската инвестиционна банка за проекти.

„Това е огромна финансова инжекция за Западните Балкани, така че народите в страните да усетят, че действително ЕС следва неотклонно пътя към присъединяването им“, изтъкна Борисов, цитиран от БНР.

Борисов каза, че е помолил колегата Вучич и други „да направят така всички, че народите от Западните Балкани да чуят за тази европейска помощ“.

„Много държави извън ЕС с някакво дарение или някаква малка помощ след това имат огромни претенции как помагали на Западните Балкани… За много мънички помощи много се говори за отделни държави. Всяка помощ е добре дошла, но това са 3,3 млрд. само за здравните системи на Западните Балкани“, каза премиерът.

По думите на министър-председателя много важна за България точка от Срещата на върха, която е била приета, е за върховенството на закона и свободата на медиите, правовата държава, борбата с организираната престъпност в държавите от Западните Балкани.

Той обърна специално внимание на точка 9 от заключителната декларация.

„Девета точка – ЕС напълно подкрепя обещанието към партньорите от Западните Балкани към приобщаващо регионално сътрудничество и укрепване на добросъседските отношения, включително с държавите членки на ЕС. Прилагане на двустранните споразумения, добросъседството и осезаеми резултати, включително споразумението от Преспа с Гърция и договорът за добросъседски отношения с България, остава важно в това отношение“, каза Борисов. И благодари за коментарите по нея на колегите от Литва, Латвия, Гърция, Румъния и много други.

Борисов посочи, че „нашите приятели от Република Северна Македония и Албания много път има да извървят“ за пълноправно членство в ЕС, но радостната новина е, че са получили такава перспектива.

„Да, разбираме нашите колеги в Република Северна Македония, че са в предизборна кампания и тогава обикновено патриотизмът и национализмът много се отприщват, но имаше недопустими за нас изказвания“, каза Борисов и продължи: „Особено ме заболя от това, че България е фашистка държава, не е спасила македонските, а само българските евреи. Това е гавра с българския подвиг на българския народ, българската църква, на хората, които са лягали на релсите, за да не допуснат влаковете да напуснат България с над 50 000 евреи“.

Премиерът каза, че дори е отишъл в Скопие, „за да изкажем своята скръб от гибелта на тези хора“, както и че „подвигът на Малка България е признат“ от всички американски еврейски комитети и организации, както и от президента и премиера на Израел.

„Нека да си водят предизборната кампания, но не за сметка на България“, подчерта Борисов  и добави: „Защото ние твърдо ги подкрепяме, но и толкова твърдо държим на историята и това, което много ясно сме разписали в договора за добросъседство“.

Премиерът цитира „моя приятел Мицотакис от Гърция, който каза – и аз съм бил против Преспанското споразумение, не ми харесва, но всяка една държава в ЕС, подписала един договор, е длъжна да го спазва, така че аз го спазвам категорично“.

Ние сме казали какви са нашите условия, за да бъде приета Република Северна Македония в Европейския съюз, каза Борисов.

„Ние първи ги подкрепихме за НАТО“, припомни премиерът. „Какво да им кажем, че сме македонци накрая? Ние ги обичаме, уважаваме, и най-братски съвет бих им дал – да не си поставят неизпълними условия“.

„Най-приятелски им казвам да използват тази писта, тя един път им каца на рамото“, каза още той. 

В началото на конференцията премиерът обяви, че за България европейската перспектива на страните от Западните Балкани е най-важният стимул за постигане на стабилност, сигурност и просперитет в региона. А европейската подкрепа за справяне със здравните и икономическите последици от настъплението на коронавируса е повече от 3,3 милиарда евро.

Срещата беше организирана от Хърватското председателство на Съвета на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ