Бюджетът на ЕС за 2020: Повече пари за климат, младежка заетост, малки и средни предприятия
В проекта си на резолюция ЕП подчертава, че бюджетът на Европейския съюз за 2020 г. е „последна възможност ЕС да се доближи до реализирането на политическите си обещания за периода, включително към изпълнението на целите на ЕС по отношение на климата“. Той трябва да проправи пътя за дългосрочния бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г.,или т. нар. многогодишна финансова рамка (МФР).
Освен увеличението за проектобюджета по защита на климата, депутатите увеличиха и бюджета на Инициативата за младежка заетост и програмите Еразъм+, и одобриха допълнителна подкрепа, в съответствие с приоритетите на Парламента, за малките и средните предприятия, дигитализацията, миграцията и външната политика, както и за развитие и хуманитарна помощ.
Парламентът гласува бюджет на стойност около 171 млрд. евро за поети задължения (стойност, която ЕС се ангажира да инвестира през 2020 г. и годините след това, тъй като проектите и програмите се изпълняват за няколко години), което представлява увеличение с около 2.7 млрд. евро в сравнение с проектобюджета на Комисията. По този начин бюджетните кредити за плащания (които ще бъдат конкретно изразходвани през 2020 г.) ще бъдат на стойност 159 млрд. евро.
Интервю с главния докладчик за бюджета на ЕС за 2020 г. Моника Холмайер (ЕНП, Германия) може да видите тук.
Следващите стъпки
Пленарното гласуване ще сложи началото на период от три седмици за „помирителни“ разговори със Съвета на ЕС. Целта е постигането на споразумение между двете институции навреме, за да може през втората ноемврийска сесия (25-28 ноември) Парламентът да гласува бюджета и председателят официално да го подпише. Ако не се стигне до споразумение, Европейската комисия трябва да предложи нов проектобюджет.
Около 93% от бюджета на ЕС финансира реални дейности на местно ниво в страни от ЕС и извън него. Средствата от бюджета на ЕС отиват директно към граждани, региони, градове, земеделски производители, изследователи, студенти, неправителствени организации и предприятия. За разлика от националните бюджети, които се използват до голяма степен за предоставяне на обществени услуги и финансиране на системи за социално осигуряване, бюджетът на ЕС е предимно инвестиционен инструмент и за разлика от националните бюджети не може да отчете дефицит
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.