ЕЦБ: Бавенето на фонда за възстановяване на ЕС би било катастрофално

 ЕЦБ: Бавенето на фонда за възстановяване на ЕС би било катастрофално

Оспорването на фонда за възстановяване на ЕС в най-висшестоящият съд в Германия може да бъде катастрофално за икономиката на региона. За това предупреди членът на изпълнителния съвет Европейската централна банка Изабел Шнабел, предаде Блумбърг.

„Би било икономическа катастрофа за Европа, ако изплащането на средствата по фонда се забави за неопределено време“, заяви тя в интервю за немското списание „Шпигел“

„Ако се стигне дотам, Европа ще трябва да помисли за алтернативни решения, но това може да отнеме известно време“, добави тя.

Планът за възстановяване в размер на 750 милиарда евро играе ключова роля в икономическия отговор на Европейския съюз срещу пандемичната криза, като той предвижда осигуряването на нисколихвени заеми и безвъзмездни средства, които да помогнат най-вече на най-тежко засегнатите от COVID-19 страни. Набирането на средства за фонда трябва да стане чрез емитиране на общ дълг на световните финансови пазари, като тази стъпка трябва да бъде ратифицирана от всички 27 страни членки. За момента обаче Германия е блокирана от предприемането на тази стъпка.

В края на март т.г. 2200 граждани подадоха жалба до Конституционния съд на Германия срещу ратифицирането на споразумението, с мотива, че правилата на ЕС не позволяват на блока да поема общ дълг. В резултат Федералният конституционен съд блокира закон, който ще даде зелена светлина на Европейската комисия за набиране на средствата.

ЕС вече понесе редица критики както за предприетите фискални мерки, така и за по-бавния напредък във ваксинацията.  Международният валутен фонд отбеляза тази седмица, че другите развити икономики ще се върнат на нивата си от преди кризата много по-бързо от Еврозоната.

Шнабел, която отговаря за пазарните операции на ЕЦБ, също предупреди, че при относително високите цени на активите и на недвижимите имоти, „рисковете от корекция на пазара се увеличават, особено ако икономическото възстановяване не отговаря на очакванията“.

 Тя също така коментира и колапса на  американския хедж фонд Archegos Capital Management и експозицията на европейските банки към него. Швейцарската Credit Suisse ще понесе загуби от около 4,7 млрд. долара заради операциите си с Archegos, докато Deutsche Bank се размина на косъм с подобни щети.

„Това наистина е забележителен инцидент. Необходимо е да се проучат внимателни причините, поради които банките позволиха на фонда да се възползва от подобен ливъридж.“, каза тя.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ