ЕК: Различното качество на стоки в еднаква опаковка е нарушение!
Продаването на стоки с различно качество с еднаква опаковка е нарушение на правото на ЕС, заяви днес Европейската комисия.
По този повод комисията издава насоки, с които националните власти да установяват по-лесно допусканите досега нарушения на пазара. ЕК отбелязва, че твърде дълго властите в отделните страни в ЕС не успяват сами да се справят с това предизвикателство.
Комисията уточнява, че при съмнения за злоупотреби следва да бъде прилагана директивата срещу нечестните търговски действия. По силата на тази наредба на ЕС търговците и производителите нямат право да си служат със заблуда. Когато бъде установено нарушение, властите могат да подават данните в общоевропейска информационна система.
ЕК отделя един милион евро за разработката на методология за оценка на съдържанието на продаваните в ЕС стоки. Още един милион евро ще бъдат осигурени за събирането на доказателства и прилагането на европейските правила. Производителите на стоки са обещали на комисията, че тази есен ще приемат правила за собственото си пазарно поведение.
Комисията отчита, че в отделните държави от ЕС досега производителите продават стоки с еднаква опаковка, но с различно качество. Дадени са примери с кафе с различно съдържание на кофеин, студен чай с различно съдържание на захар, както и рибни изделия с нееднакво съдържание на суровина.
Еврокомисарят по правосъдието и защитата на потребителите Вера Йоурова коментира, че засега ЕК няма да назовава нарушителите, но занапред няма да се поколебае, ако злоупотребите продължат. Тя добави, че би призовала потребителите да не купуват стоки от производители измамници, когато бъдат събрани достатъчно доказателства.
По нейните думи едно от решенията е стоките да бъдат преопаковани и така да се продават с различен състав. Йоурова изрази надеждата това да не бъде изборът на производителите. Еврокомисарят даде пример с германски производител на маслени бисквити, който вече е обещал да използва за изделията си само краве масло и да спре употребата на палмово масло. Друг пример бе даден с производителя на бебешки храни Хипо, който се е задължил да влага еднакво количество зеленчуци в стоките си, предлагани на пазара в целия ЕС.
Няма доказателства, че промените, които въвеждаме, ще се отразят на цените на стоките, заяви Йоурова в отговор на въпрос. Тя допълни, че нови доказателства ясно очертават разликите в продаваните стоки в източната и в западната част на ЕС.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.