ЕС готви "умни санкции" за петролния износ от Русия

ЕС готви умни санкции за петролния износ от Русия

ЕС готви "умни санкции" за петролния износ от Русия

Европейският съюз се подготвя да наложи "умни санкции" на петролния износ  от Русия, съобщи в. "Таймс", цитирайки заместник-председателя на европейската комисия Валдис Домбровскис, предаде "Ройтерс".

"Работим по шести пакет санкции и един от мерките, които обмисляме, е някакъв вид петролно ембарго. Когато налагаме санкции, трябва да го направим така, че да увеличим максимално натиска върху Русия като едновременно с това минимизираме страничните ефекти върху нас самите", казва Домбровскис пред "Таймс", пише БТА.

Конкретните детайли по санкциите върху петрола все още не са договорени, но може да включват постепенен отказ от руски петрол или налагане на мита върху вноса над определен ценови праг, допълва той.

Русия е най-големият доставчик на петрол за Европа, осигурявайки 26 процента от вноса на петрол от ЕС през 2020 г., припомня Ройтерс. Украйна и някои държави членки на ЕС, включително Полша и Литва, искат забрана за внос на руски петрол и газ, докато Германия и Унгария се противопоставят на моментално въвеждане на петролно ембарго.

В същото време на този етап се обмислят варианти, при които да се плаща за руски газ без да се нарушават европейските санкции. Компаниите в ЕС може да успеят да отговорят на руското искане за плащанията за руския природен газ в рубли, без да нарушават европейските санкции, ако те плащат в евро или долари, които после се конвертират в руска валута, смята Европейската комисия, предаде Ройтерс.

Москва предупреди Европа от риск да прекрати газовите доставки, ако плащанията не са в рубли. През март Путин издаде указ, предлагащ на купувачите на руска енергия да отворят сметки в "Газпромбанк", за да плащат в долари или евро, които след това ще бъдат конвертирани в рубли.

Това първоначално породи опасения, че има опасност този указ да заобиколи европейските санкции, тъй като ще постави ефективното завършване на сделката по купуване на газа, случващо се при преобръщането на платените суми в руски рубли, в ръцете на руските власти. Но сега в консултативен документ, изпратен до страните членки, от ЕК казват, че предложението на Москва не пречи обезателно на процеса на плащане, който да е в съответствие със санкциите на ЕС срещу Русия заради Украйна. Брюксел смята, че има опции, които биха могли да позволят на компаниите да продължат законно да плащат за газ, пише БТА.

"Компаниите от ЕС могат да поискат от руските си партньори да изпълняват техните подоговорни задължения по същия начин, както преди приемането на указа, тоест чрез депозиране на дължимата сума в евро или долари", се казва в документа.

Преди да извършат плащането, операторите от ЕС също така трябва да дадат ясно да се разбере, че те смятат своите подоговорни задължения за изпълнени, когато те депозират евро или долари в "Газпромбанк".

В документа се препоръчва да се потърси потвърждение от руската страна, че тази процедура е възможна според правилата на указа.

Режимът на санкции на ЕС не забранява на компаниите да отварят сметки в "Газпроманк" или да комуникират с банката в опит за намиране на решение, се казва в документа на ЕК.

В коментар за тази информация заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев заяви, че ЕК е допуснала възможност за заплащане за газа в рубли и че смята, че указът на президента на Русия може да се прилага за европейските бизнеси. "Ние ценим последователността и принципността на нашите европейски партньори", написа Медведев в канала си в "Телеграм" и добави усмихнати емотикончета. После той припомни, че според нови данни на МВФ Европа няма да изкара без руски газ не повече от шест месеца. А после добави, че ако трябва сериозно да се говори и една седмица няма да издържи Европа без руски газ, предаде ТАСС.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ