ЕС обмисля да се намеси ли по-активно в спора между Турция и Кипър

ЕС обмисля да се намеси ли по-активно в спора между Турция и Кипър

ЕС обмисля да се намеси ли по-активно в спора между Турция и Кипър

Страните членки на ЕС обсъдиха възможни действия срещу Турция в отговор на сондажните дейности на Анкара край бреговете на Кипър, смятани от блока за незаконни, съобщава ДПА. 
Република Кипър, която е член на ЕС призова блока да предприеме действия срещу Турция, заради изпратените от нея два сондажни кораба в район, който според Никозия е част от нейната изключителна икономическа зона и е богат на газови залежи, посочва БТА.
Турция твърди, че действията й в Източното Средиземноморие са законни от гледна точка на международното право. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу подчерта отново днес, че кипърските турци са дали лиценз на турската държава за проучвания за природен газ.
Представители на 28-те членки на ЕС са обсъдили списък от възможни мерки, заявиха европейски дипломати, цитирани от ДПА. Тези мерки включват замразяване на някои дипломатически канали с Анкара, орязване на еврофондове или санкции за отделни лица или отделни сектори на икономиката.
Външните министри на ЕС може да се върнат към този въпрос на срещата си в понеделник, заяви източник от ЕС, пожелал да остане анонимен, съобщава ДПА.
"Няма да помогне, ако ЕС направи стъпка против нас. Ще предизвика обратна реакция", заяви Чавушоглу пред репортери в Анкара. По думите му Турция има суверенно право да извършва сондажи.
Турският външен министър заяви, че Анкара е отворена за решение чрез диалог и "конструктивен подход" и предложи създаване на международна комисия за разрешаване на спора за разпределението на кипърските енергийни запаси.
Турция също така смята, че ЕС е пристрастен в спора.
"Ясно е, че ЕС не може да играе ролята на безпристрастен посредник в разрешаването на кипърския въпрос", заяви по-рано днес Мевлют Чавушоглу и обвини блока, че фаворизира кипърските гърци.
Брюксел отдавна призовава Анкара да спре сондажните работи край кипърските брегове. В понеделник върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини каза, че турските сондажи ще имат "сериозни негативни последици" за отношенията Турция-ЕС, но не навлезе в повече подробности, припомня ДПА.
Турският кораб "Фатих" вече започна сондажи край западните брегове на Кипър. Втори кораб - "Явуз", пристигна край полуостров Карпасия и се очаква да започне скоро проучвания, обяви турското външно министерство.
Според Анкара кипърските турци трябва да участват във вземането на решения как да се разпределят приходите от въглеводородните залежи. Експерти смятат, че край бреговете на Кипър има залежи от около 227 млрд. куб. м. природен газ.
Държавният департамент на САЩ вече призова Анкара да спре проучванията, като ги нарече "провокативна стъпка, която увеличава напрежението в региона".
Израел и Египет също изразиха безпокойство от турските действия, допълва Ройтерс. "Израел следи със сериозна загриженост неотдавнашните стъпки, предприети от Турция във водите край североизточния кипърски бряг", заяви говорителят на израелското външно министерство Емануел Нахшон и изрази пълна подкрепа за Кипър в упражняването на суверенните му права, информира Ройтерс.
Египетското външно министерство заяви, че турските планове за сондажи "представляват продължение на едностранните действия, които служат за увеличаване на напрежението в региона на Източното Средиземноморие".
Израел и Египет са сред източносредиземноморските държави, които се договориха тази година да създадат форум за създаване на регионален газов пазар и за намаляване на инфраструктурните разходи, припомня Ройтерс.
Кипърският правителствен говорител Продромос Продрому заяви пред гръцката държавна телевизия: "Република Кипър със сигурност няма да се откаже от суверенните си права и нашето правителство пуска в действие законовите и дипломатически средства, с които разполага".
Островът е разделен от 1974 г. на международно признатата Република Кипър на юг и т. нар. Севернокипърска турска република на север, призната единствено от Турция. Република Кипър, която не е призната от Турция, стана член на ЕС през 2004 г., припомня ДПА.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ