ЕС праща България на съд заради електронните паспорти
Европейската комисия реши днес да отнесе до Съда на ЕС въпроса с неизпълнението от страна на България на изискването за създаване на единно звено за контакт, осигуряващо задължителния обмен на информация съгласно законодателството на ЕС по сигурността на документите.
Създаването на такова звено за контакт е задължително. То служи за обмен на информация, позволяваща достъп до изображенията на пръстовите отпечатъци, които се съхраняват в електронните паспорти и разрешения за пребиваване на чужденци от държави извън ЕС. С обмена на сертификати чрез единните звена за контакт се предотвратява евентуален неразрешен прочит на биометричните характеристики, които се съхраняват в цифров формат в документите, се отбелязва в съобщението.
Компетентните власти на държавите от ЕС получават сигурен достъп до информацията в чиповете на биометрични паспорти, документи за пътуване и разрешения за пребиваване, издадени от други държави в Общността. България не е въвела този важен аспект от законодателството на ЕС за сигурността на документите, с което лишава другите държави от Общността от възможността за сигурен достъп и проверка на пръстовите отпечатъци, съхранявани в чиповете на българските паспорти, пояснява ЕК.
Същевременни Европейската комисия поиска днес от България да приведе законодателството си в областта на финансовото отчитане в съответствие с правото на ЕС.
Директивата за счетоводството, която отменя други две директиви, цели да намали административната тежест за малките предприятия и да подобри качеството и съпоставимостта на информацията, оповестявана във финансовите доклади. В директивата се определят общовалидни за ЕС правила за годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия.
Държавите от ЕС трябваше да въведат тези правила в националното си законодателство до 20 юли 2015 година. Тъй като българските власти не са спазили първоначалния срок, през септември 2015 г. ЕК изпрати официално уведомително писмо. Днешното искане на Еврокомисията е под формата на мотивирано становище. Ако България не предприеме необходимите действия в срок от два месеца, ЕК може да отнесе въпроса до Съда на ЕС, се отбелязва в съобщението.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.