ЕС задейства процедура срещу Великобритания за нарушения по сделката за Брекзит

Европейският съюз започва процедура срещу Великобритания, след като премиерът Борис Джонсън не отговори на искането на Брюксел да отмени законодателство, нарушаващо споразумението за Брекзит и международното право, предаде „Гардиън“.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Обединеното кралство е имало срок до края на септември да се откаже от спорните клаузи. Според нея страната не е изпълнила задълженията си да действа „добросъвестно“, след като се стреми да промени едностранно условията на споразумението за Брекзит, подписано миналата година. Тази сутрин до Лондон е изпратено уведомително писмо на комисията, което бележи началото на процедура за нарушение. Това е първата стъпка от правния процес, който може да приключи с дело в Европейския съд.

„Поканихме британските си приятели да премахнат проблемните части от законопроекта за вътрешния пазар до края на септември. Този законопроект сам по себе си е нарушение на задължението за добросъвестност, заложено в споразумението за оттегляне. Оствен това, ако бъде прието такова, то ще бъде в пълно противоречие в Протокола за Ирландия“, коментира фон дер Лайен в свое изявление по темата.

Процедурата за нарушение е често срещан инструмент, използван от Европейската комисия срещу държавите членки. Само за миналата година има 800 открити дела, като в Германия висящите са 47, а във Франция – 34. Всеки подобен процес отнема средно 35 месеца.

Преговарящите от Великобритания и ЕС продължават да обсъждат търговията и сигурността след Брекзит. Най-вероятният резултат от спора за законопроекта за вътрешния пазар е в случай на успешни преговори блокът да даде на правителството избор между това да напусне без сделка или да се откаже от законодателството.

Спорните клаузи

На 9 септември 2020 г. британското правителство внесе законопроект („Закон за вътрешния пазар на Обединеното кралство“), който, ако бъде приет, ще наруши Протокола за Ирландия/Северна Ирландия, тъй като ще позволи на британските власти да не вземат предвид правните последици от материалноправните разпоредби на Протокола съгласно Споразумението за оттегляне, посочват от ЕК. Представители на британското правителство признаха това нарушение, като заявиха, че целта му е била да позволи на Лондон трайно да се отклони от задълженията, произтичащи от Протокола, припомнят още от комисията.

Правителството на Великобритания не оттегли спорните части от законопроекта въпреки исканията на Европейския съюз. С това властите в Лондон са нарушили задължението си да действат добросъвестно. Освен това правителството стартира процес, който — ако законопроектът бъде приет — ще възпрепятства изпълнението на Споразумението за оттегляне.Според Член 5 от Споразумението за оттегляне между ЕС и Великобритания страните трябва да предприемат всички мерки, за да гарантират изпълнението на задълженията си, както и трябва да се въздържат от всякакви мерки, които биха могли да застрашат постигането на тези цели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ